Právě teď

Nepřetržitý proud krátkých zpráv z trhů. Nové položky přibývají průběžně.

Poslední zpráva 07:06

18. května

G

Genpact v prvním čtvrtletí překonává odhady, tažen silnou poptávkou po AI

Společnost Genpact oznámila výsledky za první čtvrtletí, které odrážejí rostoucí poptávku po pokročilých technologických řešeních řízených umělou inteligencí. Tržby z pokročilých technologických řešení meziročně vzrostly o 24 %. Společnost se úspěšně zaměřila na smlouvy s vysokou přidanou hodnotou a opakujícími se výnosy, což vedlo k celkovému růstu zisků i přes pomalejší růst v segmentu základních podnikových služeb.

Celkové tržby dosáhly 1,30 miliardy USD, čímž mírně překonaly analytické odhady ve výši 1,29 miliardy USD a zaznamenaly meziroční růst o 6,7 % (případně 5,6 % v konstantních měnách). Upravený zisk na akcii (EPS) činil 0,98 USD a překonal tak tržní konsenzus 0,92 USD o 6,3 %. Upravený zisk EBITDA se vyšplhal na 244,5 milionu USD při marži 18,9 %. Provozní marže zůstala meziročně stabilní na úrovni 15,3 % a tržní kapitalizace společnosti činí 4,99 miliardy USD.

Během konferenčního hovoru management potvrdil, že poptávka zůstává silná napříč všemi geografickými oblastmi. Obchodní model se postupně transformuje, přičemž 70 % tržeb z pokročilých technologií má nyní opakující se charakter. Nová agentní AI řešení navíc umožňují oddělit růst výnosů od pouhého navyšování počtu zaměstnanců. Výhled tržeb pro druhé čtvrtletí ve výši 1,33 miliardy USD (střední hodnota) však mírně zaostal za očekáváním trhu, které bylo nastaveno na 1,34 miliardy USD. Očekávaný upravený zisk EPS pro nadcházející kvartál činí 0,97 USD.

MS

Ceny ropy rostou, Trump stupňuje hrozby vůči Íránu kvůli Hormuzskému průlivu

Cena ropy roste již třetí den v řadě v důsledku tlaku prezidenta Donalda Trumpa na Írán ohledně ukončení válečného konfliktu a znovuotevření klíčového Hormuzského průlivu. Ropa Brent se přiblížila hranici 112 USD za barel poté, co minulý týden posílila o téměř 8 %. Americká lehká ropa West Texas Intermediate vzrostla nad 108 USD. Celkově ropa zdražila o více než 50 % od konce února, kdy USA a Izrael poprvé zaútočily na Írán.

Blokáda tohoto strategického průlivu výrazně omezuje dodávky od producentů v Perském zálivu. Podle analytiků z Morgan Stanley trh svádí závod s časem. Pokud průliv zůstane uzavřen až do června, faktory tlumící růst cen se dostanou pod extrémní tlak. Stratégové ze Saxo Markets upozorňují, že riziková přirážka na trhu pravděpodobně zůstane vysoká, dokud nebude nalezen důvěryhodný mechanismus k obnovení dodávek.

Další tlak na globální nabídku vyvolalo rozhodnutí Trumpovy administrativy neprodloužit výjimku pro prodej ruské ropy, a to i přes žádosti ze strany Indie. K napětí na trhu navíc přispěly víkendové útoky dronů, které způsobily požár v jaderném zařízení ve Spojených arabských emirátech. Podle íránských médií obě strany konfliktu zůstávají v jednáních velmi vzdálené, zatímco Trump požaduje okamžitou dohodu a hrozí tvrdými vojenskými kroky v případě, že Írán neupraví své návrhy.

REP-MC

Santos zahájil těžbu ropy z aljašského projektu Pikka

Společnost Santos zahájila těžbu ropy v první fázi aljašského projektu Pikka. Očekává se, že hrubá produkce se v nadcházejících týdnech zvýší na 20 000 barelů denně a ve třetím čtvrtletí dosáhne plánovaného maxima 80 000 barelů denně. Santos je provozovatelem projektu s podílem 51 %, zatímco zbylých 49 % vlastní společnost Repsol.

Během závěrečné fáze uvádění klíčových subsystémů do provozu bude těžba dočasně přerušovaná. Očekává se, že produkce se udrží na úrovni 20 000 barelů denně přibližně po dobu jednoho měsíce, dokud nezačne vtláčení vody po spuštění zařízení na úpravu mořské vody. Při zahájení těžby bylo vyvrtáno 28 těžebních vrtů, z nichž 21 bylo stimulováno. První tržby z prodeje se očekávají za dva až tři měsíce, přičemž Santos a Repsol budou střídat dodávky tankery z přístavu Valdez.

Projekt Pikka je klíčový pro budoucí růst produkce na aljašském nalezišti North Slope. Společnost Santos také poukázala na letošní výsledky průzkumu oblasti Quokka, kde ke konci roku 2025 vykázala čisté podmíněné zdroje 2C ve výši 177 milionů barelů ropného ekvivalentu. Budoucí rozvoj jednotek Quokka a Horseshoe může podpořit další růst těžby v tomto regionu v závislosti na hodnocení, plánování a konečných investičních rozhodnutích.

GTN

Gray Television zklamala trhy: Ztráta v prvním čtvrtletí překonala očekávání

Společnost Gray Television zaznamenala v prvním čtvrtletí roku 2026 výrazně negativní reakci trhu po zveřejnění slabších než očekávaných hospodářských výsledků. Upravená ztráta na akcii dosáhla hodnoty -$0.40, což představuje masivní propad oproti odhadům analytiků, kteří očekávali ztrátu pouze ve výši -$0.03. Tržby meziročně klesly o 1.8% na $768 milionů, čímž mírně zaostaly za konsensem $769.3 milionů.

Zklamáním byl i upravený zisk EBITDA ve výši $146 milionů s 19% marží, který zaostal za odhady o 11.3%. Provozní marže se snížila z loňských 11.8% na 10.5%. Slabé výsledky podtrhuje i konzervativní výhled tržeb pro druhé čtvrtletí s mediánem $790 milionů, což nedosahuje na tržní očekávání ve výši $802.1 milionů. Tržní kapitalizace společnosti aktuálně činí $456.6 milionů.

Vedení společnosti připsalo tyto výsledky především slabší poptávce po klíčové reklamě a dočasným dopadům sporu o retransmisi se satelitním distributorem. Tyto negativní vlivy byly jen částečně kompenzovány růstem politické reklamy a digitálního segmentu. Během hovoru s analytiky nicméně management ujistil, že nedávné bezprecedentní požadavky ze strany distributora byly vysoce neobvyklé a riziko opakování podobných sporů je minimální. Pozitivním katalyzátorem by měl být podle zástupců firmy vliv blížícího se Mistrovství světa ve fotbale, které společnost vnímá jako čistý benefit pro budoucí reklamní příjmy.

WMG

Warner Music Group drtivě překonal očekávání s výsledky za první čtvrtletí

Společnost Warner Music Group vykázala v prvním čtvrtletí roku 2026 výsledky, které výrazně překonaly očekávání Wall Street. Úspěch byl podpořen plošným růstem v oblasti streamingu, optimalizací hudebního katalogu, provozní efektivitou a úspěšným zavedením vyšších cen za předplatné.

Tržby společnosti dosáhly 1,73 miliardy USD, což překonalo odhady analytiků ve výši 1,61 miliardy USD a představuje meziroční růst o 16,7 %. Upravený zisk na akcii činil 0,43 USD, čímž výrazně předčil očekávání 0,29 USD s celkovým překonáním odhadů o 46,6 %. Upravená EBITDA se vyšplhala na 397 milionů USD oproti odhadovaným 356 milionům USD, s dosaženou marží 22,9 %. Provozní marže společnosti vzrostla na 15,2 % z loňských 11,3 %. Tržní kapitalizace skupiny aktuálně činí 17,05 miliardy USD.

Během konferenčního hovoru generální ředitel Robert Kyncl zdůraznil, že růst tržního podílu není vázán na jeden region, ale je plošný a vychází z dlouhodobých strukturálních změn. Finanční ředitel Armin Zerza poukázal na další potenciál růstu díky cenové politice, akvizicím a partnerstvím v oblasti umělé inteligence. Vedení rovněž ujistilo investory, že hudba generovaná umělou inteligencí zatím nepřináší rizika ředění tržeb, a potvrdilo závazek k udržení dlouhodobých marží prostřednictvím důrazu na vysokou produktivitu a provozní páku.

GOOG

Výsledky QuinStreet za Q1: Růst tržeb, slabší výhled a důraz na AI

Společnost QuinStreet oznámila výsledky za první čtvrtletí, které se vyznačovaly silným růstem, přesto trh na zprávu reagoval negativně. Tržby dosáhly hodnoty 346,1 milionu USD, což představuje meziroční nárůst o 28,3 % a překonání odhadů ve výši 337,4 milionu USD o 2,6 %. Upravený zisk na akcii činil 0,31 USD, což mírně zaostalo za očekáváním 0,32 USD. Upravená EBITDA dosáhla 29,62 milionu USD s marží 8,6 %, čímž překonala odhady analytiků stanovené na 28,77 milionu USD. Provozní marže vzrostla na 3 % z loňských 1,8 %. Tržní kapitalizace společnosti aktuálně činí 663,5 milionu USD.

Pro druhé čtvrtletí společnost očekává tržby na úrovni 360 milionů USD, což je v souladu s odhady trhu. Výhled pro EBITDA ve výši 40 milionů USD však zaostal za analytickými predikcemi, které činily 42,48 milionu USD. Během hovoru s investory management zdůraznil, že expanze byla tažena rekordními výsledky v segmentech pojištění vozidel a domácích služeb. Generální ředitel Douglas Valenti vyzdvihl zrychlenou integraci umělé inteligence ve spolupráci se společnostmi Google a OpenAI. Implementace AI do interní platformy QRP podle něj zvýšila produktivitu o odhadovaných 50 %. Management rovněž potvrdil rychlejší než očekávanou integraci platformy HomeBuddy a rostoucí poptávku napříč celým klientským portfoliem navzdory makroekonomickým vlivům.

CBZ

Vítězové a poražení 1. čtvrtletí: FTI Consulting a sektor podnikového poradenství

Sektor outsourcingu podnikových procesů a poradenství má za sebou smíšenou výsledkovou sezónu za první čtvrtletí. Skupina 9 sledovaných akcií překonala konsensus analytiků ohledně tržeb o 1,6 %, přičemž výhled tržeb na další čtvrtletí byl v souladu s očekáváním. Navzdory tomu si ceny akcií těchto společností prošly složitým obdobím a od zveřejnění výsledků klesly v průměru o 14,2 %.

Společnost FTI Consulting oznámila tržby ve výši 983,3 milionu USD, což představuje meziroční nárůst o 9,5 % a překonání očekávání analytiků o 1,2 %. Navzdory lepším číslům na úrovni tržeb firma výrazně zaostala za odhady zisku na akcii (EPS). Celoroční výhled EPS pak byl pouze v souladu s odhady. Akcie po reportu oslabily o 19,2 % a aktuálně se obchodují za 144,89 USD.

Nejlepší výsledky v rámci skupiny naopak předvedla společnost CBIZ. Ta reportovala tržby 848,6 milionu USD. I když to představuje meziroční růst o 1,3 %, firma mírně zaostala za odhady o 0,6 %. Přesto CBIZ zaznamenala velmi silné čtvrtletí díky solidnímu překonání analytických odhadů zisku na akcii i celoročního výhledu EPS.

MAZE

Akcie Maze Therapeutics drží zisk 180 % navzdory březnovému propadu, fond HighVista částečně vybírá zisky

Podle podání pro Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) ze dne 15. května 2026 snížil fond HighVista Strategies během prvního čtvrtletí svou pozici v biotechnologické společnosti Maze Therapeutics. Fond zlikvidoval 70 503 akcií v odhadované hodnotě 3,11 milionu USD. Po tomto prodeji si ponechal 99 850 akcií v hodnotě 2,98 milionu USD, což nyní představuje 0,82 % jeho celkových spravovaných aktiv (AUM).

K 14. květnu 2026 uzavřely akcie Maze Therapeutics na ceně 26,43 USD. Za uplynulý rok si titul připsal přibližně 180 % a výrazně tak překonal výkonnost širšího indexu S&P 500, který ve stejném období vzrostl zhruba o 25 %. Krok fondu HighVista se jeví jako klasické uzamčení zisků poté, co se akcie v březnu propadly o více než 30 %. Tento masivní pokles paradoxně následoval po zveřejnění pozitivních dat z fáze 2 pro kandidátský lék MZE829 zaměřený na onemocnění ledvin. Klinická studie ukázala snížení proteinurie o 35,6 % ve 12. týdnu, nicméně trh znervózněla možná síla konkurenčních preparátů. Společnost plánuje posunout lék do klíčové fáze testování v roce 2027.

Po zmíněné transakci zůstává největší pozicí v portfoliu fondu HighVista Strategies fond DBC s hodnotou 30,61 milionu USD (8,5 % AUM). Dalšími významnými alokacemi jsou biotechnologické tituly ABVX s podílem 3,5 %, PRAX s 2,3 %, COGT s 2,1 % a SYRE s 2,0 % AUM.

LADR

Výsledky za 1. čtvrtletí: Smíšený kvartál pro hypoteční sektor v čele s Ladder Capital a Rocket Companies

Sektor spořitelen a hypotečního financování zaznamenal smíšené výsledky za první čtvrtletí. Celkové tržby sledovaných společností překonaly konsenzuální odhady analytiků o 4,1 %, nicméně výhled tržeb na další čtvrtletí zaostal o 1,5 %. Od zveřejnění výsledků klesly ceny akcií v tomto segmentu v průměru o 2,6 %.

Realitní investiční fond Ladder Capital (LADR ) oznámil tržby ve výši 51,91 milionu dolarů, což představuje meziroční nárůst o 1,2 %. Tento výsledek však zaostal za očekáváním analytiků o 1 %. Pro společnost šlo celkově o slabší čtvrtletí, když výrazně minula odhady hmotné účetní hodnoty na akcii a čistých úrokových výnosů. Akcie po zveřejnění výsledků stagnují a aktuálně se obchodují za 10,15 dolaru.

Nejlepší výsledky v prvním čtvrtletí naopak předvedla fintech společnost Rocket Companies (RKT ). Firma vykázala tržby ve výši 2,82 miliardy dolarů, což představuje masivní meziroční skok o 118 %. Tímto výkonem překonala očekávání analytiků o 2 %. Společnost tak uzavřela výjimečné čtvrtletí a úspěšně překonala tržní odhady zisku na akcii i celkových příjmů.

17. května

TYRA

Akcie Tyra Biosciences vzrostly o 280 %. Fond HighVista přikupuje další podíly

Dne 15. května 2026 oznámila společnost HighVista Strategies nákup 96 218 akcií biotechnologické firmy Tyra Biosciences. Odhadovaná hodnota této transakce činí 3,11 milionu dolarů na základě průměrné čtvrtletní ceny. Po tomto nákupu tvoří akcie Tyra Biosciences přesně 1,39 % spravovaného majetku (AUM) fondu v rámci hlášení 13F. Celková hodnota pozice fondu na konci čtvrtletí vzrostla o 4,11 milionu dolarů, což zahrnuje jak nově pořízené akcie, tak zhodnocení samotného kurzu.

K 14. květnu 2026 se akcie obchodovaly za 36,51 dolaru. Za poslední rok zaznamenaly masivní nárůst o 280 %, čímž překonaly širší index S&P 500 o úctyhodných 250 procentních bodů. Tento raketový růst přitahuje pozornost institucionálních investorů, kteří sázejí na nadcházející klinické katalyzátory a úspěšný vývoj klíčových léků.

Tyra Biosciences, která vyvíjí cílené onkologické terapie, v současnosti postupuje ve své strategii klinických testů zaměřených na inhibici FGFR3. Management očekává zveřejnění dalších dat z fáze 2 ještě v tomto roce. Finanční pozice společnosti je silná, jelikož zakončila první čtvrtletí s hotovostí a obchodovatelnými cennými papíry ve výši 383,5 milionu dolarů. Tyto prostředky by měly plně pokrýt provozní náklady firmy až do druhé poloviny roku 2028, což jí dává dostatek prostoru k dokončení klíčových studií.

TPG

Výsledky správců aktiv za Q1: Carlyle zaostává, TPG překonává očekávání

Sektor správy aktiv má za sebou smíšené první čtvrtletí. Skupina pěti sledovaných společností v průměru nenaplnila konsenzuální odhady analytiků ohledně tržeb o 1.8%. Akcie po zveřejnění výsledků kolektivně oslabily, přičemž průměrný pokles ceny činil 2%.

Nejslabší výsledky reportovala společnost Carlyle (CG ). Její tržby meziročně klesly o 28% na 750.9 milionu dolarů, což zaostalo za očekáváními analytiků o 13%. Kvůli tomuto výraznému nesplnění odhadů tržeb i objemu spravovaných aktiv akcie od reportingu klesly o 3.2% a aktuálně se obchodují za 49.15 dolarů.

Naopak nejlepší výkon v rámci skupiny předvedla firma TPG (TPG). Ta zaznamenala tržby ve výši 570 milionů dolarů, což představuje meziroční nárůst o 20.7% a překonání analytických odhadů o 5.2%. Přestože společnost vykázala výjimečné čtvrtletí, trh reagoval vlažně a akcie od zveřejnění ztratily 1.8%, přičemž jejich aktuální cena je 43.42 dolarů. Seznam hodnocených společností doplnila také Ares Management (ARES), která se zaměřuje na alternativní investice pro institucionální klienty.

STE

Výsledky za 1. čtvrtletí: Srovnání STERIS a Zimmer Biomet v sektoru chirurgického vybavení

Pět sledovaných akcií z odvětví diverzifikovaného chirurgického vybavení a spotřebního materiálu vykázalo uspokojivé výsledky za první čtvrtletí. Jako skupina překonaly tyto společnosti konsenzuální odhady analytiků ohledně tržeb o 1,1 %. Ceny akcií v tomto sektoru zůstaly v návaznosti na zveřejněné zprávy v průměru relativně nezměněny.

Společnost STERIS (STE ) oznámila tržby ve výši 1,59 miliardy USD, což představuje meziroční nárůst o 7,3 %. Tento výsledek byl zcela v souladu s očekáváním trhu. Pro firmu to však bylo celkově smíšené čtvrtletí s těsným překonáním odhadů celoročního výhledu zisku na akcii (EPS), zatímco tržby pouze naplnily odhady. V rámci celé sledované skupiny představoval STERIS nejslabší výkon ve srovnání s očekáváním analytiků. Navzdory tomu akcie od zveřejnění výsledků posílily o 4,6 % a aktuálně se obchodují za 211,12 USD.

Naopak nejlepší výsledky za první čtvrtletí v tomto průmyslovém odvětví zaznamenala společnost Zimmer Biomet (ZBH ), která se dlouhodobě specializuje na ortopedické produkty a inovativní robotické technologie pro chirurgické zákroky.

PLUG

Proč akcie Plug Power tento týden prudce vzrostly

Akcie společnosti Plug Power si během tohoto týdne připsaly zisk 21,1 %, zatímco index S&P 500 vzrostl o 0,1 % a Nasdaq Composite klesl o 0,1 %. Tento výrazný růst následoval po zveřejnění výsledků za první čtvrtletí ze dne 11. května, které překonaly tržní očekávání Wall Street.

Společnost vykázala v prvním čtvrtletí čistou ztrátu 109 milionů USD při tržbách 163,5 milionu USD. Analytici přitom v průměru očekávali ztrátu 110 milionů USD a tržby na úrovni 140 milionů USD. Tržby se rovněž zvýšily oproti 134 milionům USD ve stejném období předchozího roku, což bylo taženo růstem v segmentech manipulace s materiálem a elektrolyzérů.

Vedení firmy navíc představilo optimistický výhled. V letošním roce očekává růst ročních tržeb mezi 13 % a 15 % a hrubou marži pohybující se v rozmezí 40 %. Ve čtvrtém čtvrtletí by společnost podle výhledů měla vykázat kladný upravený zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA).

V reakci na tyto lepší než očekávané výsledky několik investičních společností zvýšilo své cílové ceny. Nejoptimističtější byla společnost B. Riley, která posunula svou roční cílovou cenu z 3 USD na 5 USD za akcii a ponechala nákupní doporučení. Tento cíl naznačuje dodatečný potenciál růstu o zhruba 32 %.

BILL

Totem Point odprodal všechny akcie Bill Holdings za téměř 7 milionů dolarů

Podle hlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) z 15. května 2026 společnost Totem Point Management, LLC v prvním čtvrtletí zcela uzavřela svou pozici ve firmě Bill Holdings. Fond prodal všech 155 100 akcií, přičemž odhadovaná hodnota transakce činila 6,94 milionu USD. Celková hodnota spravovaných aktiv (AUM) fondu ke konci čtvrtletí dosáhla 78,37 milionu USD rozdělených do 17 aktivních pozic.

Po tomto odprodeji tvoří největší investice fondu technologické společnosti Nvidia s podílem 17,1 % na AUM (13,37 milionu USD), AMD s 11,0 % (8,59 milionu USD), ON Semiconductor s 10,7 % (8,40 milionu USD), Taiwan Semiconductor s 9,3 % (7,33 milionu USD) a Spotify s podílem 7,8 % (6,10 milionu USD).

K úplnému opuštění pozice došlo navzdory solidním hospodářským výsledkům poskytovatele finančního softwaru. Firma Bill Holdings 7. května oznámila za třetí fiskální čtvrtletí meziroční růst tržeb o 13 % na 406,6 milionu USD a čistý zisk 12,8 milionu USD, čímž se úspěšně vymanila z loňské ztráty 11,6 milionu USD.

Akcie Bill Holdings se 14. května obchodovaly za 39,49 USD. Za poslední rok ztratily 17,8 % své hodnoty a zaostaly tak za celkovou výkonností indexu S&P 500 o 45,1 procentního bodu.

TREX

Výsledky Trex za Q1 2026: Překonání odhadů, ale negativní reakce trhu

Společnost Trex zveřejnila výsledky za první čtvrtletí roku 2026, které mírně překonaly očekávání Wall Street, přesto se setkaly s negativní reakcí trhu. Tržby dosáhly 343.4 milionu USD, což představuje meziroční růst o 1 % a 1 % překonání odhadů ve výši 340.2 milionu USD. Upravený zisk na akcii činil 0.59 USD ve srovnání s odhady 0.51 USD (překonání o 16.1 %). Upravená EBITDA dosáhla 103.1 milionu USD proti odhadům analytiků 91.74 milionu USD, což znamená 30 % marži a překonání o 12.4 %.

Management přisoudil tyto výsledky příznivému produktovému mixu a přísné kontrole nákladů. Generální ředitel Adam Zambanini upozornil na náročné počasí v lednu a únoru, po kterém následovala silná poptávka v březnu. Společnost potvrdila výhled tržeb pro celý rok na střední hodnotě 1.21 miliardy USD. Výhled EBITDA pro letošní rok je stanoven na 327.5 milionu USD, což převyšuje očekávání analytiků na úrovni 324 milionů USD.

Provozní marže činila 24.3 %, což je v souladu se stejným obdobím loňského roku. Tržní kapitalizace společnosti dosahuje 3.95 miliardy USD. Během hovoru s analytiky finanční ředitel Prithvi Gandhi upozornil na konzervativní výhled pro druhou polovinu roku v důsledku makroekonomické nejistoty a konfliktu na Blízkém východě. Zároveň potvrdil, že alokace kapitálu bude vyváženě směřovat jak do strategických fúzí a akvizic, tak do zpětných odkupů akcií.

FBIN

Fortune Brands: Výsledky za 1. čtvrtletí 2026 zklamaly trh i přes naplnění odhadů

Společnost Fortune Brands oznámila hospodářské výsledky za první čtvrtletí roku 2026, které se setkaly s negativní reakcí trhu kvůli makroekonomickým a provozním výzvám. Tržby dosáhly hodnoty 1,01 miliardy USD, což představuje meziroční pokles o 2,1 % a přesně odpovídá odhadům analytiků ve výši 1,01 miliardy USD. Upravený zisk na akcii (EPS) činil 0,53 USD, což je rovněž v souladu s očekáváním (0,53 USD). Zklamáním pro investory byl upravený ukazatel EBITDA, který dosáhl 154,4 milionu USD s marží 15,3 %, čímž o 1,8 % zaostal za konsensem ve výši 157,2 milionu USD. Provozní marže meziročně klesla na 6 % z 9,4 %. Tržní kapitalizace podniku aktuálně činí 4,27 miliardy USD.

Dočasný generální ředitel Dave Barry během hovoru s analytiky otevřeně přiznal, že současná úroveň ziskovosti a exekuce není dostačující. Pokles prodejů byl tažen především slabší poptávkou v oblasti nové výstavby, inflací a růstem nákladů na suroviny. Pro zlepšení finanční situace vedení oznámilo plán ročních úspor ve výši 70 milionů USD, jejichž plný efekt by se měl projevit na začátku roku 2027. Další kroky managementu zahrnují selektivní zvyšování cen, důraz na provozní disciplínu, odstranění procesních mezer a zrychlení vývoje nových produktů.

TOST

Výsledky Toast za Q1 2026: Silný růst podpořený AI a mezinárodní expanzí

Společnost Toast oznámila hospodářské výsledky za první čtvrtletí roku 2026, které splnily očekávání Wall Street ohledně tržeb. Ty dosáhly hodnoty 1,63 miliardy USD, což představuje meziroční nárůst o 21,9 %. Upravený zisk na akcii činil 0,29 USD, čímž překonal odhady analytiků o 6,7 %. Upravený provozní zisk se vyšplhal na 179 milionů USD s celkovou provozní marží 6,7 %, která se meziročně zvýšila z 3,2 %. Roční opakující se tržby stabilně vzrostly o 25,6 % na 2,15 miliardy USD, zatímco fakturace ke konci čtvrtletí činily 1,64 miliardy USD s růstem o 22,4 %.

Vedení společnosti zveřejnilo výhled ukazatele EBITDA pro celý rok na střední hodnotě 800 milionů USD, což mírně převyšuje analytický konsenzus. Generální ředitel Aman Narang připsal pozitivní kvartální výkon pokračující adopci platformy Toast IQ poháněné umělou inteligencí, vertikální integraci softwaru a hardwaru a úspěšné expanzi na trzích jako jsou Londýn či Sydney.

Během konferenčního hovoru management reagoval na dotazy týkající se cenotvorby založené na reálném využití umělé inteligence a hledání rovnováhy mezi investicemi do růstu a rozšiřováním marží. Finanční ředitelka Elena Gomez trhy ujistila o dlouhodobé strukturální ziskovosti a přísné kapitálové disciplíně, a to i přes aktuální nákladové tlaky spojené s cly na hardware směrem k roku 2027. Tržní kapitalizace firmy aktuálně dosahuje 12,94 miliardy USD.

PCTY

Silné výsledky Paylocity za Q1 2026: Překonání odhadů a integrace AI

Společnost Paylocity reportovala silné finanční výsledky za první čtvrtletí roku 2026, podpořené růstem v oblasti HR a mzdových služeb. Tržby dosáhly hodnoty 502,3 milionu USD, což představuje meziroční nárůst o 10,5 % a překonání analytických odhadů ve výši 489,5 milionu USD (překonání o 2,6 %). Upravený zisk na akcii (EPS) činil 2,89 USD oproti očekávaným 2,58 USD (překonání o 12,2 %). Upravený provozní zisk dosáhl 196,8 milionu USD oproti odhadům 175,9 milionu USD (marže 39,2 %, překonání o 11,9 %). Celková provozní marže vzrostla z 27,9 % na 31,3 % a roční opakující se tržby dosáhly 469,9 milionu USD (růst o 11,6 %). Tržní kapitalizace společnosti v současnosti činí 5,58 miliardy USD.

Vedení společnosti rovněž poskytlo optimistický výhled. Odhad tržeb pro Q2 2026 je na střední hodnotě 430,9 milionu USD (odhady trhu činily 424 milionů USD). Celoroční výhled EBITDA byl stanoven na 640 milionů USD, což překonává odhady 626,9 milionu USD. Během hovoru k výsledkům se analytici zaměřili na variabilitu nákladů na výzkum a prodej, což vedení odůvodnilo nezbytnými investicemi do budoucího růstu. Nové řízené služby Elevate mají rozšířit tržní příležitosti bez negativního dopadu na marže. Akviziční strategie firmy se nadále soustředí na menší transakce urychlující integraci AI, zatímco produkt Grayscale ideálně doplňuje klientské portfolio kombinující hodinové i stálé zaměstnance.

AMZN

BIT Capital prodává akcie Lemonade v hodnotě 86 milionů dolarů

Podle hlášení pro SEC ze dne 13. května 2026 snížila společnost BIT Capital GmbH během prvního čtvrtletí svůj podíl ve firmě Lemonade o 1 242 797 akcií. Odhadovaná hodnota transakce činí 86,01 milionu dolarů. Fond tak čtvrtletí uzavřel s držením 583 796 akcií v hodnotě 36,59 milionu dolarů. Tento rozsáhlý prodej znamená, že pozice digitální pojišťovny klesla z původních 4,8 % na pouhých 1,77 % spravovaných amerických akciových aktiv (AUM) a zcela vypadla z první desítky největších investic fondu.

K 15. květnu 2026 se akcie Lemonade obchodovaly za 51,35 dolaru. Ačkoliv si za poslední rok připsaly růst o 57,66 %, od svého lednového maxima spadly o 46,8 %. K tomuto poklesu v letošním roce dochází navzdory povzbudivým hospodářským výsledkům za první kvartál, které byly zveřejněny 29. dubna 2026.

Společnost ve svém reportu ukázala silné fundamenty, když dokázala meziročně zvýšit celkový počet zákazníků o 23 % na 3,14 milionu. Pojišťovna navíc dokázala expandovat bez nutnosti snižování cen, což se pozitivně odrazilo v průměrném vybraném pojistném na zákazníka, které zaznamenalo meziroční nárůst o 7 %.

BA

Projekt Golden Dome drasticky podražil, odhadované náklady dosáhly 1,2 bilionu dolarů

Původní odhady nákladů na americký protiraketový systém Golden Dome, který má chránit Spojené státy před balistickými a hypersonickými hrozbami, se drasticky změnily. Zatímco počáteční rozpočet počítal s částkou 151 miliard dolarů s možným navýšením na 175 miliard až 185 miliard dolarů, Rozpočtový úřad Kongresu nyní zveřejnil novou oficiální prognózu. Ta ukazuje, že vybudování tohoto systému v průběhu následujících 20 let bude stát masivních 1,2 bilionu dolarů.

Tento obrovský nárůst nákladů má vážné důsledky pro investory v obranném sektoru. Zvyšující se cena snižuje pravděpodobnost, že bude celý projekt realizován, což může ohrozit již přidělené zakázky pro velké i menší zbrojařské a vesmírné společnosti, jako jsou Boeing , Lockheed Martin, RTX Corporation, Intuitive Machines, Rocket Lab a Viasat.

Rozpočtový úřad Kongresu rozdělil odhadovaný rozpočet do několika klíčových složek. Výzkum a vývoj by měl stát 92 miliard dolarů. Mezi další výdaje patří pozemní antirakety pro obranu celých regionů za 187 miliard dolarů, orbitální satelity nesoucí vesmírné antirakety za 90 miliard dolarů, pozemní antirakety proti hrozbám v horních vrstvách atmosféry za 46 miliard dolarů, antirakety proti nízko letícím cílům za 29 miliard dolarů a sebeobrana existujících raketových základen za 4 miliardy dolarů. Absolutně největší položku pak tvoří obrovská síť 7 800 vesmírných stíhacích raket, které vyjdou na astronomických 743 miliard dolarů.

Newsletter Burzovní svět

Bullionářovo odpolední menu

Bullionářův newsletter přináší nejdůležitější novinky z finančních trhů a informace ze světa investic. Zadejte své telefonní číslo a získejte originální e‑booky ZDARMA!

Odesláním formuláře vyjadřujete zájem o kontaktování licencovaným Burzovního světa, který vám může poskytnout informace o investičních službách nebo finančních nástrojích.