Právě teď

Nepřetržitý proud krátkých zpráv z trhů. Nové položky přibývají průběžně.

Poslední zpráva 11:36

4. května

COUR

Očekávání před výsledky Match Group: Co sledovat v Q1

Společnost Match Group zveřejní své hospodářské výsledky za první čtvrtletí toto úterý po uzavření trhů. V předchozím kvartálu firma překonala očekávání analytiků, když vykázala tržby ve výši 878 milionů USD, což představuje meziroční nárůst o 2,1 %. Čtvrtletí však bylo celkově smíšené. Ačkoliv výhled EBITDA překonal odhady, celoroční výhled tržeb naopak výrazně zaostal za očekáváním. Počet uživatelů navíc klesl meziročně o 5,2 % na 13,84 milionu.

Pro aktuální čtvrtletí trh očekává, že tržby Match Group vzrostou meziročně o 2,8 %, což by znamenalo obrat oproti poklesu o 3,3 % ve stejném období loňského roku . V segmentu spotřebitelského předplatného již své výsledky oznámily některé konkurenční společnosti. Roku vykázala meziroční růst tržeb o 22,4 %, čímž překonala očekávání o 3,6 %, a její akcie následně posílily o 6 %. Coursera reportovala růst tržeb o 9,1 % v souladu s odhady, ale její akcie se propadly o 11,6 %.

Nálada investorů v sektoru spotřebitelského předplatného je aktuálně pozitivní, s průměrným růstem cen akcií o 11,1 % za poslední měsíc. Akcie Match Group si za stejné období připsaly 20,5 % a před zveřejněním výsledků se obchodují za 38,72 USD. Tato hodnota se nachází mírně nad průměrnou cílovou cenou analytiků, která je stanovena na 36,24 USD.

6762-T

Nicolas Sauvage z TDK Ventures sází na nenápadnou infrastrukturu umělé inteligence

Nicolas Sauvage, zakladatel a šéf TDK Ventures, se zaměřuje na investice do méně nápadných, avšak klíčových oblastí infrastruktury umělé inteligence. Od založení v roce 2019 tento korporátní venture kapitálový fond japonského elektronického gigantu spravuje 500 milionů dolarů napříč čtyřmi fondy.

Nejvýraznějším úspěchem této investiční strategie je podpora startupu Groq z roku 2020, který se zabývá vývojem AI čipů. Společnost, kterou založil bývalý inženýr společnosti Google Jonathan Ross, dosáhla loni na podzim během posledního kola financování valuace 6.9 miliardy dolarů. Groq se od počátku soustředí na inferenci, tedy výpočetní procesy nezbytné při každé reakci AI modelu na dotaz. Sauvage správně predikoval, že poptávka po inferenci poroste s každou novou aplikací, což se plně potvrdilo při letošním boomu AI agentů.

Samotný vznik TDK Ventures přitom nebyl samozřejmostí. Sauvage, který se k mateřské společnosti připojil v Silicon Valley prostřednictvím akvizice, prosadil vznik fondu i přes chybějící vazby na tokijskou centrálu. Cílem fondu je nyní identifikovat budoucí příležitosti a potenciální hrozby pro TDK. Kromě AI infrastruktury fond buduje portfolio technologií, které v posledním roce přitahují pozornost investorů, včetně sodíko-iontových baterií pro datová centra, transformátorů pro pevné sítě nebo alternativních bateriových chemií obcházejících geopolitická rizika spojená s lithiem a kobaltem.

BC

Harley-Davidson před výsledky za 1. čtvrtletí: Co očekávat

Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson zveřejní své hospodářské výsledky toto úterý před otevřením trhu. V předchozím čtvrtletí společnost překonala očekávání ohledně tržeb, které dosáhly 496,2 milionu USD, což představuje meziroční pokles o 27,8 %. Podnik však výrazně zaostal za odhady analytiků ohledně upraveného provozního zisku a EBITDA. Prodáno bylo celkem 13 500 motocyklů, což znamená meziroční pokles o 3,6 %.

Pro aktuální čtvrtletí trh očekává, že tržby společnosti Harley-Davidson klesnou meziročně o 25 %, což by znamenalo další zpomalení oproti poklesu o 23,1 % zaznamenanému ve stejném období loňského roku. Většina analytiků v posledních 30 dnech své odhady potvrdila, přičemž firma má historicky tendenci odhady Wall Street překonávat.

Některé společnosti ze sektoru zbytné spotřeby již své výsledky za první čtvrtletí reportovaly. Brunswick zaznamenal meziroční růst tržeb o 12,8 % a překonal tak očekávání o 4,1 %. Společnost Rush Street Interactive vykázala růst tržeb o 41,1 %, čímž překonala odhady o 11,3 %. Nálada investorů v tomto tržním segmentu je obecně pozitivní a ceny akcií za poslední měsíc vzrostly v průměru o 7 %. Akcie Harley-Davidson za stejnou dobu posílily o 15,9 %. Průměrná cílová cena analytiků činí před zveřejněním výsledků 22,14 USD, přičemž současná tržní cena se pohybuje na úrovni 24,34 USD.

ANGI

Očekávání hospodářských výsledků Angi za první čtvrtletí

Společnost Angi oznámí své hospodářské výsledky za první čtvrtletí toto úterý po uzavření burzy. Trh očekává, že tržby společnosti meziročně klesnou o 2,2 %, což představuje zlepšení oproti poklesu o 19,5 % zaznamenanému ve stejném čtvrtletí loňského roku. Analytici v posledních 30 dnech své odhady převážně potvrdili, ačkoliv firma v posledních dvou letech opakovaně nedosáhla na konsenzus Wall Street ohledně tržeb.

V minulém čtvrtletí Angi zaostala za očekáváním, když vykázala tržby ve výši 240,8 milionu USD, což je meziroční pokles o 10,1 %. Společnost tak mírně nenaplnila odhady analytiků pro tržby a zisk EBITDA.

Někteří konkurenti v segmentu spotřebitelského internetu již své výsledky zveřejnili, což naznačuje možný vývoj. Tržby společnosti Fiverr klesly o 1,6 %, ale překonaly očekávání o 1 %, což vedlo k růstu jejích akcií o 12,4 %. Amazon reportoval růst tržeb o 16,6 %, čímž překonal odhady o 2,4 %, zatímco cena jeho akcií se nezměnila. Nálada investorů v tomto sektoru je celkově pozitivní, přičemž akcie za poslední měsíc vzrostly v průměru o 11,1 %. Akcie Angi za stejnou dobu posílily o 9 % a do výsledkové sezóny vstupují s aktuální cenou 7,65 USD a průměrnou cílovou cenou analytiků na úrovni 14,29 USD.

GOOG

Tři překvapivé akcie kvantových počítačů, které investoři milují

Kvantové výpočty se rychle přibližují reálnému využití a podle odhadů společnosti McKinsey by tento trh mohl do roku 2035 dosáhnout hodnoty 100 miliard USD. Pohled na 10 nejpopulárnějších akcií na platformě Robinhood odhaluje tři technologické společnosti, které v této oblasti již nyní dělají významné vlny: Nvidia , Alphabet a Microsoft .

Společnost Nvidia nedávno představila sadu open-source modelů umělé inteligence s názvem Ising, které pomáhají kalibrovat procesory kvantových počítačů. Tento systém přináší dekódování, které je až 2,5krát rychlejší a 3krát přesnější než tradiční metody. Nvidia se tak připravuje na éru hybridních výpočtů kombinujících tradiční a kvantové procesory, jejichž obrovský potenciál nedávno vyzdvihla i společnost IBM . Vydání modelů Ising upevňuje pozici Nvidie jako nedílné součásti budoucích iterací této technologie a otevírá cestu k dalším prodejům jejích GPU.

Výrazný pokrok v oblasti snižování chybovosti zaznamenal také Alphabet. Na konci roku 2024 představila laboratoř Google Quantum Labs svůj nový 105qubitový procesor Willow. Tento čip stanovil nový průmyslový standard, když extrémně složitý výpočet provedl za zhruba 5 minut. Pro srovnání, výkonnému tradičnímu superpočítači by stejný úkol trval neuvěřitelných 10 septilionů let.

CWST

Casella Waste Systems v Q1 překonává odhady a zvyšuje celoroční výhled

Společnost Casella Waste Systems (CWST ) zveřejnila výsledky za první čtvrtletí roku 2026, které spolehlivě překonaly očekávání Wall Street. Tržby vzrostly meziročně o 9,6 % na 457,3 milionu USD, čímž o 0,5 % předstihly odhady analytiků ve výši 454,9 milionu USD. Upravený zisk na akcii dosáhl hodnoty 0,20 USD, což představuje masivní překonání konsensu o 69,6 % oproti očekávaným 0,12 USD.

Upravená hodnota EBITDA činila 97,07 milionu USD s marží 21,2 %, zatímco trh predikoval 94,3 milionu USD. Pozitivní vývoj zaznamenala také provozní marže, která se zvýšila z loňských 0,8 % na aktuálních 2,7 %. Tržní kapitalizace podniku se pohybuje na úrovni 5,03 miliardy USD.

Na základě těchto silných výsledků vedení společnosti zvýšilo výhled tržeb pro celý rok na 2,07 miliardy USD ve střední hodnotě pásem, což je nárůst o 4,5 % z původně plánovaných 1,98 miliardy USD. Výhled celoroční EBITDA byl stanoven na 478 milionů USD, což se rovněž nachází nad odhady trhu ve výši 474,1 milionu USD.

Za solidními výsledky stojí především disciplinovaná cenová politika, pokračující dynamika v segmentu Resource Solutions a úspěšná integrace nedávných akvizic. Vedení firmy uvedlo, že tyto faktory úspěšně kompenzovaly mírně negativní objemy způsobené nepříznivým zimním počasím. Finanční ředitel zdůraznil, že díky investicím do technologií a optimalizaci tras má firma vynikající výchozí pozici pro další výraznou expanzi marží v nadcházejících letech.

ATMU

Atmus v 1. čtvrtletí překonal odhady analytiků, k růstu pomohla akvizice Cook Filter

Společnost Atmus Filtration Technologies oznámila finanční výsledky za první čtvrtletí kalendářního roku 2026, kterými překonala očekávání trhu. Tržby meziročně vzrostly o 14,6 % na 477,5 milionu USD, což představuje překonání odhadů ve výši 469,8 milionu USD o 1,6 %. Upravený zisk na akcii dosáhl hodnoty 0,69 USD a o 3,6 % překonal konsensus analytiků ve výši 0,67 USD. Upravená EBITDA činila 94,5 milionu USD s marží 19,8 %, čímž plně naplnila očekávání. Provozní marže zůstala meziročně stabilní na úrovni 16 % a tržní kapitalizace podniku dosahuje 4,3 miliardy USD.

Růst tržeb byl do značné míry tažen nedávnou akvizicí společnosti Cook Filter, která pro firmu vytvořila zcela nový segment Industrial Solutions, a také mírným nárůstem cen. Management uvedl, že proces integrace je z 50 % hotový a úplné dokončení se plánuje na začátek třetího čtvrtletí. Navzdory solidním číslům však trh reagoval na výsledky negativně. Generální ředitelka Stephanie Disher poukázala na narušení březnových dodávek vlivem konfliktu na Blízkém východě, který dočasně snížil tržby o 1 %. Společnost navíc čelila utlumené poptávce na trhu s náhradními díly a trendům snižování zásob v některých regionech.

Pro druhou polovinu roku Atmus vyhlíží oživení objemů v segmentu Power Solutions. Vedení společnosti nadále aktivně monitoruje rizika spojená s inflací vstupních nákladů, geopolitickou nejistotou a celními sazbami. Hlavním cílem zůstává udržet po celý zbytek roku neutralitu mezi cenami a náklady.

005930-KS

Samsung nečekaně mění šéfa televizní divize kvůli sílící konkurenci

Společnost Samsung Electronics, světový výrobce televizorů číslo 1, poprvé po více než 2 letech vyměnila šéfa své televizní divize. Reaguje tak na rostoucí konkurenci ze strany čínských rivalů na domácím i zahraničním trhu. Novým ředitelem divize Visual Display Business byl jmenován Lee Won-jin. Ten doposud vedl oddělení globálního marketingu, v minulosti působil ve společnosti Google a do Samsungu nastoupil v roce 2014. Ve funkci nahradí Yonga Seok-wooa, jenž bude nadále působit jako poradce.

Tato personální obměna je na trhu vnímána jako nestandardní, jelikož Samsung obvykle provádí každoroční změny ve vedení až kolem prosince. Očekává se, že nový lídr přinese potřebné oživení do segmentu, který čelí zintenzivňujícímu se tlaku. Situaci na trhu nedávno zkomplikoval fakt, že v březnu podepsaly čínská firma TCL Electronics a japonská Sony závazné dohody o strategickém partnerství v oblasti domácí zábavy, což zvýšilo tlak na ostatní konkurenty.

Podle dřívější zprávy deníku Nikkei Samsung dokonce zvažoval, že v průběhu letošního roku zcela ukončí prodej domácích spotřebičů a televizorů v Číně, kde čelí agresivní cenové politice tamních konkurentů. Jihokorejský technologický gigant navíc minulý měsíc oznámil, že jeho zisk z prodeje televizorů v 1. čtvrtletí klesl v důsledku stagnující poptávky a rostoucích nákladů na suroviny.

IMAX

IMAX v Q1 překonal odhady zisku, tržby ale brzdil výpadek v Číně

Společnost IMAX oznámila finanční výsledky za první čtvrtletí kalendářního roku 2026. Tržby meziročně klesly o 6,1 % na 81,38 milionu USD, avšak mírně překonaly očekávání analytiků ve výši 81,01 milionu USD. Upravený zisk na akcii dosáhl hodnoty 0,17 USD, čímž bezpečně překonal tržní konsenzus o 10,7 %.

Na celkové výsledky měl výrazný negativní vliv propad v oblasti Velké Číny, který čelil obtížnému srovnání s loňským úspěchem lokálních filmů. Tento výpadek však dokázal zčásti kompenzovat silný růst v Severní Americe (nárůst o 75 %) a v regionu EMEA (nárůst o 90 %). Tržby mimo Velkou Čínu tak celkově vzrostly o 15 milionů USD. Provozní marže společnosti se snížila z loňských 19,3 % na 12,2 %. Upravená hodnota EBITDA činila 26,81 milionu USD s marží 32,9 %, což zaostalo za odhady o 8,3 %. K poklesu marží přispěly zejména dřívější marketingové výdaje na nadcházející velké filmové premiéry.

Vedení společnosti nicméně zůstává ohledně budoucího výhledu optimistické díky postupné globální expanzi. Během prvního kvartálu byly podepsány smlouvy na více než 40 nových a modernizovaných systémů v 10 zemích, přičemž mimořádně aktivní byla Austrálie a Japonsko. IMAX rovněž potvrdil svůj cíl pro rok 2026 dosáhnout rekordních globálních tržeb z kin ve výši 1,4 miliardy USD, realizovat 160 až 175 instalací systémů po celém světě a udržet upravenou marži EBITDA v polovině 40% pásma. Tržní kapitalizace firmy aktuálně činí 2,05 miliardy USD.

PCAR

Skrytá rizika financování užitkových vozů: Co znamenají inzerované sazby v praxi

Zpřísnění předpisů v roce 2026 přineslo na trh více ojetých užitkových vozidel. Míra odmítnutí přeprav byla koncem dubna na úrovni 14,43 %, což vytváří tlak na rozšiřování kapacit dopravců.

Průvodce financováním od společnosti LendingTree z počátku roku 2026 uvádí pět věřitelů s počátečními sazbami od 7,9 % do 8,5 %, dobou splatnosti až 84 měsíců a minimálním úvěrovým skóre od 550 do 650. Sazby pro financování užitkových vozidel se však v roce 2026 reálně pohybují od 6 % do 35 % RPSN v závislosti na profilu klienta.

Specializovaní poskytovatelé jako Truck Lenders USA nabízejí sazbu 7,9 % dopravcům se skóre 650, čistou dvouletou obchodní historií a vozem v solidním stavu. Skóre pod 680 naopak přidává k základní sazbě 2 až 5 procentních bodů. Doba podnikání kratší než dva roky, stáří vozidla nad sedm let nebo nájezd nad 500 000 mil znamenají další rizikovou přirážku nebo rovnou zamítnutí žádosti.

Osobní úvěry na tahače se počátkem roku 2026 běžně pohybují mezi 6 % a 12 % RPSN, zatímco podnikatelské úvěry na vozové parky činí 5 % až 9 % RPSN. Dopravce s tříletou historií a skóre 620, který kupuje model Peterbilt z roku 2017 s nájezdem 650 000 mil, však může u úvěrového produktu, který na první pohled inzeruje sazbu 8,5 %, reálně obdržet nabídku v rozmezí 15 % až 25 %.

OMF

OneMain Holdings v Q1 2026 plní očekávání tržeb, zisk na akcii překonal odhady

Společnost OneMain Holdings splnila v prvním čtvrtletí roku 2026 očekávání Wall Street ohledně tržeb. Ty meziročně vzrostly o 6,6 % na 1,26 miliardy USD, což bylo přesně v souladu s odhady analytiků. Upravený zisk na akcii (EPS) dosáhl hodnoty 1,95 USD, čímž překonal konsenzus 1,86 USD o 4,9 %. Na druhou stranu upravený provozní zisk činil pouze 305 milionů USD při marži 24,2 %, čímž výrazně zaostal za očekávanými 772,6 miliony USD (minutí o 60,5 %). Tržní kapitalizace společnosti aktuálně činí 6,54 miliardy USD.

Výsledky podpořil pokračující růst v segmentech osobních půjček, financování automobilů a kreditních karet. Objem pohledávek z kreditních karet meziročně vzrostl o úctyhodných 45 %. Generální ředitel Douglas Shulman vyzdvihl odolnost zákazníků a vyjádřil důvěru ve splnění finančního plánu pro rok 2026. Management i nadále zdůrazňuje konzervativní úvěrové postupy v makroekonomicky nejistém prostředí.

K budoucí provozní efektivitě má přispět také zavádění umělé inteligence, která je již testována při automatizaci procesů ve financování aut a zrychlení zákaznických služeb. Kvalita úvěrového portfolia se stabilizuje, přičemž míra nesplácení a čisté odpisy zůstaly v souladu s očekáváním firmy díky odolnosti spotřebitelů a vylepšeným strategiím vymáhání.

ANTH-PVT

Anthropic plánuje AI joint venture za 1,5 miliardy USD s firmami z Wall Street

Společnost Anthropic v současné době finalizuje dohodu o vytvoření společného podniku v hodnotě přibližně 1,5 miliardy USD. Na tomto projektu se podílejí významní hráči z Wall Street, jako jsou Blackstone, Goldman Sachs a několik dalších finančních institucí. Podle zprávy deníku Wall Street Journal je hlavním cílem tohoto podniku prodej nástrojů umělé inteligence společnostem, které jsou podporovány soukromým kapitálem.

Klíčovými partnery, kteří tuto transakci zaštiťují, jsou společnosti Anthropic, Blackstone a Hellman & Friedman. Očekává se, že každá z těchto tří firem do společného podniku investuje zhruba 300 milionů USD. K projektu se jako zakládající investor připojí také investiční banka Goldman Sachs, jejíž finanční vklad by měl činit přibližně 150 milionů USD.

Nová iniciativa má za cíl urychlit integraci pokročilých AI technologií do firemního sektoru, což může výrazně zvýšit efektivitu a tržní hodnotu portfoliových společností private equity fondů. Agentura Reuters tuto zprávu zatím nemohla nezávisle ověřit.

ENB

Akcie Enbridge jako stabilní celoživotní zdroj pasivního příjmu

Kanadský energetický gigant Enbridge představuje atraktivní volbu pro dividendové investory. Společnost aktuálně nabízí nadstandardní dividendový výnos ve výši 5.1%, což výrazně překonává průměr širšího trhu na úrovni 1.1%. Akcionáři, kteří do tohoto defenzivního titulu investovali například v roce 2021, těží z vysoce odolného obchodního modelu generujícího spolehlivé peněžní toky.

Enbridge funguje převážně jako poskytovatel klíčové infrastruktury pro přepravu ropy a zemního plynu. Zákazníkům účtuje poplatky za využívání svých aktiv, čímž se efektivně vyhýbá přímému komoditnímu riziku spojenému s výkyvy cen energií. Současně management strategicky diverzifikuje portfolio směrem k regulovaným plynárenským utilitám a aktivům v oblasti čisté energie, aby zajistil budoucí růst v souladu s globální energetickou transformací.

Z fundamentálního hlediska si firma udržuje konzervativní rozvahu s investičním ratingem a cíluje na bezpečný výplatní poměr v rozmezí 60 % až 70 % distribuovatelného peněžního toku. Díky této dlouhodobé stabilitě dokázala Enbridge zvyšovat svou dividendu, vyplácenou v kanadských dolarech, úctyhodných 31 po sobě jdoucích let, což z ní činí ideálního kandidáta pro dlouhodobé portfolio zaměřené na pasivní příjem.

TEX

Terex hlásí silný růst tržeb v Q1 2026, ziskem na akcii však zklamal

Společnost Terex (TEX ) zveřejnila výsledky za první čtvrtletí roku 2026, které přinesly na trh smíšené signály. Tržby společnosti překonaly očekávání analytiků a dosáhly hodnoty 1,73 miliardy USD, což představuje masivní meziroční nárůst o 41,1 %. Analytici původně odhadovali tržby na úrovni 1,69 miliardy USD. Na druhou stranu společnost vykázala ztrátu na akcii podle GAAP ve výši -0,93 USD, čímž výrazně zaostala za tržním konsensem, který počítal se ziskem 0,73 USD.

Upravená EBITDA dosáhla 173 milionů USD s 10% marží, což je v naprostém souladu s predikcemi ve výši 172,8 milionu USD. Provozní marže se však propadla na -4,7 % z 5,6 % ve stejném čtvrtletí loňského roku. Generální ředitel Simon Meester zdůraznil, že objem nevyřízených zakázek (backlog) na konci čtvrtletí vzrostl na 7,1 miliardy USD. K tomuto růstu přispěla silná poptávka napříč segmenty a úspěšná integrace nedávné akvizice REV.

Vedení společnosti s tržní kapitalizací 7,03 miliardy USD potvrdilo svůj celoroční výhled. Očekávané tržby by měly dosáhnout středu pásma ve výši 7,8 miliardy USD, což je 1,5 % pod odhady Wall Street. Celoroční výhled zisku na akcii (GAAP) ve výši 4,75 USD překonává odhady o 4,2 %, zatímco výhled celoroční EBITDA na úrovni 965 milionů USD zaostává za očekávanými 983,4 miliony USD. Společnost se nadále strategicky zaměřuje na odolnější severoamerický trh, nicméně management zachovává opatrnost kvůli přetrvávajícím makroekonomickým a celním nejistotám.

MRNA

Moderna v Q1 překonala očekávání: Mezinárodní prodeje kompenzují náklady na spory

Biotechnologická společnost Moderna oznámila výsledky za první čtvrtletí roku 2026, které výrazně překonaly očekávání trhu. Tržby meziročně vzrostly o 260 % na 389 milionů USD, čímž překonaly odhady analytiků ve výši 249,7 milionu USD o 55,8 %. Ztráta na akcii (GAAP) činila -3,40 USD, což představuje výsledek o 12,4 % lepší, než byla očekávaná ztráta -3,88 USD.

Silný růst tržeb byl tažen především plněním mezinárodních smluv na vakcíny proti nemoci COVID-19, a to zejména v rámci strategického partnerství ve Velké Británii. I přes tyto pozitivní prodejní výsledky společnost vykázala upravenou EBITDA ve výši -1,33 miliardy USD, což představuje meziroční pokles o 31,5 %, a provozní marži -357 % (zlepšení z -972 % v loňském roce). Kvartální výsledky byly silně zasaženy narovnáním soudních sporů, které do nákladů na prodej jednorázově přidalo 878 milionů USD. Vedení firmy však zároveň zdůraznilo úspěšnou nákladovou disciplínu, díky níž klesly upravené hotovostní náklady meziročně o 26 %.

Pro celý rok 2026 finanční ředitel potvrdil očekávání růstu celkových tržeb až o 10 %. Moderna se nadále zaměřuje na rozšiřování produktového portfolia. V Evropě získala schválení pro nové vakcíny mCOMBRIAX a mNEXSPIKE a postupuje i v onkologickém výzkumu, kde zahájila třetí fázi klinických studií pro svou individualizovanou terapii Intismeran. Tržní kapitalizace společnosti aktuálně dosahuje 17,99 miliardy USD.

PWP

Perella Weinberg v 1. čtvrtletí 2026 zklamala: Výsledky brzdí zpožděné transakce

Finanční poradenská společnost Perella Weinberg Partners v prvním čtvrtletí roku 2026 zklamala očekávání Wall Street. Tržby společnosti meziročně klesly o 29,7 % na 148,9 milionu USD, což představuje zaostání za odhady analytiků ve výši 166,3 milionu USD o 10,5 %.

Upravený zisk na akcii dosáhl hodnoty 0,05 USD, čímž zaostal za očekávanými 0,17 USD o 69,7 %. Ziskovost byla pod tlakem – provozní marže se propadla do záporných hodnot na -8,7 % z loňských 5,5 %, zatímco upravená EBITDA klesla meziročně o 44,9 % na 23,72 milionu USD (marže 15,9 %).

Vedení společnosti přisuzuje tyto výsledky především prodlouženým lhůtám pro uzavírání transakcí. Podle generálního ředitele Andrewa Bednara jsou klienti opatrnější a rozhodovací procesy se protahují. Ačkoliv objem rozpracovaných a oznámených zakázek dosáhl dvouletého maxima, uznání výnosů je výrazně zpožděné. K negativním výsledkům přispělo i ochlazení v oblasti restrukturalizací po silném předchozím roce a rostoucí náklady spojené s náborem nových talentů.

Společnost, jejíž tržní kapitalizace činí 1,45 miliardy USD, nicméně předpovídá oživení ve druhé polovině roku 2026, kdy by mělo dojít k uzavření aktuálně rozjednaných dohod. Další růst má podpořit také strategická expanze na evropském trhu prostřednictvím integrace britské firmy Gleacher Shacklock a akvizice poradenské platformy Devon Park.

FLYY

Virální kampaň na TikToku cílí na odkup zkrachovalé Spirit Airlines

Po nečekaném sobotním krachu společnosti Spirit Airlines, který vedl ke zrušení všech letů a propuštění 17 000 zaměstnanců, přišel uživatel platformy TikTok s neobvyklým investičním nápadem. Hunter Peterson navrhl, aby 20 % dospělých Američanů složilo částku odpovídající ceně běžné letenky a aerolinku jednoduše koupilo pod hlavičkou projektu „Spirit 2.0: Owned by the People“.

Reakce veřejnosti byla překvapivě masivní. Během krátké doby vytvořil Peterson webové stránky, na kterých se do neděle zaregistrovalo 36 000 zakládajících patronů. Ti přislíbili investice ve výši téměř 23 milionů dolarů, což enormním náporem vedlo až k pádu serverů.

V současné době se však jedná pouze o nezávazné přísliby, nikoliv o reálný kapitál. Skutečné náklady na akvizici a znovuspuštění komerční letecké společnosti by se navíc pohybovaly v řádech miliard dolarů. Autor kampaně si je této finanční bariéry vědom a ve svém dalším výstupu již začal aktivně hledat pomoc odborníků z oblasti leteckého práva a public relations pro případnou realizaci této bezprecedentní retailové iniciativy.

COLM

ThredUp před výsledky za Q1: Co by měli investoři očekávat

Online tržiště s módou ThredUp zveřejní své hospodářské výsledky toto pondělí po uzavření trhu. V minulém čtvrtletí společnost silně překonala očekávání analytiků, když vykázala tržby ve výši 79,7 milionu USD, což představuje meziroční nárůst o 18,5 %. Společnost rovněž zaznamenala 1,65 milionu objednávek, což je nárůst o 29,5 %.

Pro aktuální čtvrtletí trh očekává, že tržby společnosti ThredUp meziročně vzrostou o 12,5 %, což by znamenalo zlepšení oproti nárůstu o 10,5 % zaznamenanému ve stejném období loňského roku. Většina analytiků v posledních 30 dnech potvrdila své odhady, ačkoliv ThredUp v posledních dvou letech několikrát nesplnil očekávání Wall Street ohledně tržeb.

Pohled na konkurenci v sektoru zbytného spotřebního zboží, která již oznámila výsledky za první čtvrtletí, poskytuje určitou nápovědu. Společnost Columbia Sportswear vykázala meziročně stagnující tržby, které však překonaly očekávání o 2,6 %, a její akcie následně posílily o 2,3 %. Levi ‚s oznámil růst tržeb o 14,1 %, čímž překonal odhady o 5,6 %, a jeho akcie vzrostly o 10,7 %.

Nálada investorů v tomto sektoru je obecně pozitivní, přičemž ceny akcií za poslední měsíc vzrostly v průměru o 7 %. Akcie ThredUp za stejnou dobu posílily o 22,4 % a do výsledkové sezóny vstupují s průměrnou cílovou cenou od analytiků na úrovni 8,80 USD, přičemž aktuální tržní cena akcie se pohybuje kolem 4,41 USD.

OSIS

Výsledky OSI Systems: Co očekávat od pondělní zprávy

Společnost OSI Systems oznámí své hospodářské výsledky toto pondělí odpoledne. V minulém čtvrtletí firma překonala očekávání analytiků, když vykázala tržby ve výši 464,1 milionu USD, což představuje meziroční nárůst o 10,5 %. Úspěšně tak překonala odhady tržeb i zisku na akcii.

Pro aktuální čtvrtletí trh očekává, že tržby OSI Systems zůstanou meziročně beze změny, čímž by došlo ke zpomalení oproti růstu o 9,6 %, který společnost zaznamenala ve stejném období loňského roku. Většina analytiků své odhady za posledních 30 dní potvrdila s tím, že firma Wall Street zklame jen velmi zřídka.

Konkurenční firmy v sektoru technologického hardwaru a elektroniky již nabídly určité náznaky budoucího vývoje. Společnost Mirion dosáhla meziročního růstu tržeb o 27,5 % a překonala očekávání o 5,2 %, přičemž cena jejích akcií zůstala po oznámení nezměněna. Společnost TD SYNNEX vykázala tržby vyšší o 18,1 %, čímž překonala odhady o 9,5 %, a její akcie po výsledcích vzrostly o 16,3 %.

Celkový sentiment v daném sektoru je pozitivní, přičemž ceny akcií za poslední měsíc vzrostly v průměru o 10,1 %. Akcie OSI Systems si za stejnou dobu připsaly 2,9 % a do výsledkové sezóny vstupují s průměrnou cílovou cenou od analytiků na úrovni 306,43 USD, zatímco aktuální tržní cena akcie se pohybuje kolem 282,35 USD.

3. května

MSA

Očekávání před výsledky MSA Safety za první čtvrtletí

Výrobce bezpečnostních zařízení MSA Safety zveřejní své hospodářské výsledky za první čtvrtletí toto pondělí po uzavření trhu. V minulém čtvrtletí společnost překonala očekávání analytiků, když vykázala tržby ve výši 510,9 milionu USD, což představuje meziroční nárůst o 2,2 %. Společnost tehdy úspěšně překonala odhady zisku na akcii i celkových tržeb.

Pro aktuální čtvrtletí trh očekává, že tržby MSA Safety meziročně vzrostou o 7,2 %, což je výrazné zlepšení oproti růstu o 1,9 % ve stejném období loňského roku. Většina analytiků pokrývajících tuto společnost během posledních 30 dnů potvrdila své odhady. Historicky však firma za poslední dva roky několikrát na odhady tržeb z Wall Street nedosáhla.

Konkurenční společnosti v sektoru již své výsledky za první čtvrtletí oznámily. Společnost CECO Environmental dosáhla meziročního růstu tržeb o 16,5 % a překonala očekávání o 4,1 %, přičemž její akcie po oznámení vzrostly o 11,6 %. Tetra Tech naopak zaznamenala pokles tržeb o 4,9 %, avšak překonala odhady o 4,8 % a její akcie posílily o 1,4 %.

Nálada investorů v celém segmentu obchodních služeb a dodávek zůstává pozitivní, přičemž průměrný růst akcií za poslední měsíc činí 10,1 %. Cena akcií MSA Safety se ve stejném období nezměnila. Aktuální cena akcie se pohybuje na úrovni 165,79 USD, přičemž průměrná cílová cena analytiků je aktuálně stanovena na 208,14 USD.

Newsletter Burzovní svět

Bullionářovo odpolední menu

Bullionářův newsletter přináší nejdůležitější novinky z finančních trhů a informace ze světa investic. Zadejte své telefonní číslo a získejte originální e‑booky ZDARMA!

Odesláním formuláře vyjadřujete zájem o kontaktování licencovaným Burzovního světa, který vám může poskytnout informace o investičních službách nebo finančních nástrojích.