Právě teď

Nepřetržitý proud krátkých zpráv z trhů. Nové položky přibývají průběžně.

Poslední zpráva 12:57

3. května

PLTR

Proč se akcie společnosti Wabash dnes strmě propadají

Akcie výrobce návěsů a cisteren Wabash (WNC ) se během dopoledního obchodování propadly o 15,5 % po zveřejnění neuspokojivých hospodářských výsledků za první čtvrtletí roku 2026. Společnost výrazně zaostala za očekáváním analytiků jak v oblasti tržeb, tak i zisku.

Čisté tržby za toto čtvrtletí klesly meziročně o 20,4 % na 303,2 milionu USD, čímž nedosáhly na konsensus Wall Street ve výši 319 milionů USD. Upravená ztráta na akcii činila 1,17 USD, což je více než předpokládaná ztráta 1,01 USD na akcii. Obavy trhu o budoucí poptávku podtrhuje i fakt, že objem nevyřízených objednávek se meziročně snížil o 30,3 %.

Při pohledu do budoucna je výhled tržeb společnosti na druhé čtvrtletí zhruba v souladu s odhady, nicméně prognóza upraveného zisku na akcii ve výši -0,50 USD (ve středu pásma) zaostala za analytickým konsensem -0,31 USD.

Od začátku roku oslabily akcie Wabash o 17,4 %. Při aktuální ceně 7,38 USD za akcii se obchodují 39,3 % pod svým 52týdenním maximem 12,16 USD z února 2026. Pro představu o dlouhodobé destrukci hodnoty: investoři, kteří před 5 lety nakoupili akcie Wabash za 1 000 USD, by nyní měli investici v hodnotě pouhých 407,73 USD.

DLB

Propad akcií Dolby Laboratories: Slabý výhled zastínil růst tržeb

Akcie společnosti Dolby Laboratories zaznamenaly během dopoledního obchodování propad o 12,5 %. Důvodem tohoto poklesu je zveřejnění finančních výsledků za první čtvrtletí, kde i přes překonání odhadů tržeb trhy zklamal slabý výhled na nadcházející kvartál. Tržby za první čtvrtletí meziročně vzrostly o 7,1 % na 395,6 milionu dolarů, nicméně zisk podle GAAP ve výši 0,99 dolaru na akcii zaostal za očekáváním analytiků.

Hlavním zdrojem obav investorů se stal opatrný výhled společnosti. Dolby Laboratories odhaduje tržby pro druhé čtvrtletí na úrovni přibližně 310 milionů dolarů, což je o 9,5 % méně, než předpokládala Wall Street. Tento zdrženlivý odhad prodejů vyvolal na trhu negativní reakci, přestože pro tuto akcii jsou cenové pohyby o více než 5 % historicky velmi vzácné.

Od začátku roku akcie odepsaly celkem 11,7 % a při současné ceně 56,07 dolaru se obchodují o 27,9 % níže oproti svému 52týdennímu maximu 77,72 dolaru z května 2025. Pro ilustraci dlouhodobého vývoje – investice ve výši 1 000 dolarů do akcií Dolby Laboratories před pěti lety by měla v současnosti hodnotu pouhých 542,24 dolaru.

BRK-A

Nástupce Warrena Buffetta pokračuje ve výprodeji akcií, trh je podle něj předražený

Tento rok představuje pro konglomerát Berkshire Hathaway novou éru. Warren Buffett 31. prosince odstoupil z pozice generálního ředitele a předal vedení svému dlouholetému zástupci Gregu Abelovi. Abel má před sebou těžký úkol, neboť Buffett za šest desetiletí dosáhl zhodnocení akcií třídy A o téměř 6 100 000 %, zatímco index S&P 500 ve stejném období vzrostl, včetně dividend, o zhruba 46 000 %.

Provozní výsledky za první čtvrtletí ukázaly, že Abel pokračuje v Buffettově strategii a vysílá na Wall Street jasné varování. Výkaz peněžních toků potvrdil, že společnost byla i v březnovém čtvrtletí čistým prodejcem akcií. Znamená to již 14. po sobě jdoucí kvartál (od 1. října 2022 do 31. března 2026), kdy se vedení Berkshire Hathaway čistě zbavovalo svých podílů.

Celkově šéfové konglomerátu za posledních 3,5 roku prodali akcie v hodnotě o přibližně 194,8 miliardy dolarů vyšší, než kolik jich nakoupili. Důvodem tohoto pokračujícího trendu je historicky drahý akciový trh. Ačkoliv oba investoři preferují společnosti s konkurenční výhodou a silným managementem, nejdůležitějším faktorem pro ně zůstává hodnota a získání dobré ceny. Nacházet na současné Wall Street výhodné investiční příležitosti je však stále náročnější.

BELFA

Akcie Bel Fuse na historických maximech po silných výsledcích za Q1 2026

Akcie poskytovatele elektronických systémů Bel Fuse zpočátku vzrostly o 3.2 % po zveřejnění silných finančních výsledků za první čtvrtletí roku 2026, což titul vyneslo na historické maximum. Po počátečním skoku akcie mírně korigovaly na cenu 253.68 USD, což stále představuje nárůst o 3.9 % oproti předchozímu závěru.

Tržby společnosti dosáhly 178.5 milionu USD, což znamená meziroční nárůst o 17.2 %. K tomuto růstu významně přispěl segment Aerospace Defense & Rugged Solutions, jehož tržby stouply o 20.1 % na 99.8 milionu USD. Tento výsledek byl podpořen růstem na obranném trhu o 19 % a skokem v prodejích pro komerční letectví o 22 %.

Titul je historicky značně volatilní a za poslední rok zaznamenal 29 pohybů o více než 5 %. Před 22 dny akcie posílily o 3.4 % v reakci na celotržní rally po zprávách o příměří mezi USA a Íránem, což zmírnilo obavy o globální dodavatelské řetězce. Během předchozího roku se hodnota akcií celkově zvýšila o více než 284 %.

Od začátku letošního roku si Bel Fuse připsal 65.9 % a na ceně 253.68 USD stanovil nové 52týdenní maximum. Investoři, kteří před 5 lety nakoupili akcie za 1 000 USD, by nyní drželi pozici v hodnotě 14 148 USD.

NSP

Akcie Insperity klesají po slabém výhledu o 16,5 %

Akcie poskytovatele personálního outsourcingu Insperity (NSP ) se během ranního obchodování propadly o 16,5 % v reakci na neuspokojivé výsledky za první čtvrtletí a slabý finanční výhled. Ačkoliv upravený zisk na akcii ve výši 1,31 USD překonal odhady analytiků, trh silně negativně reagoval na zhoršené prognózy pro nadcházející období.

Pro druhé čtvrtletí společnost očekává upravený zisk v rozmezí 0,02 až 0,50 USD na akcii, což je výrazně pod analytickým konsensem stanoveným na 0,47 USD. Vedení Insperity navíc snížilo celoroční výhled upraveného zisku na střední hodnotu 2,10 USD na akcii.

Současný propad připomíná situaci před devíti měsíci, kdy akcie ztratily 23,5 % po oznámení zisku pouhých 0,26 USD na akcii. Tehdy šlo o 70% meziroční propad, který byl způsoben vyššími náklady na zaměstnanecké výhody a velká pojistná plnění, což následně vedlo k poklesu hrubého zisku o 14 %.

Od začátku roku akcie Insperity odepsaly již 21,6 %. Při současné ceně 30,27 USD se tak obchodují 57,8 % pod svým 52týdenním maximem 71,75 USD z května 2025. Pro demonstraci trvalejšího poklesu lze uvést, že investice ve výši 1 000 USD uskutečněná před pěti lety by měla dnes hodnotu pouhých 341,42 USD.

FTDR

Frontdoor překonává odhady za 1. čtvrtletí 2026, táhne jej růst členské základny a divize HVAC

Americká společnost Frontdoor oznámila finanční výsledky za první čtvrtletí kalendářního roku 2026, které překonaly očekávání trhu. Tržby meziročně vzrostly o 5,9 % na 451 milionů USD, čímž předčily odhady analytiků ve výši 442,8 milionu USD. Upravený zisk na akcii dosáhl hodnoty 0,73 USD, což představuje překonání konsensu o 7,9 %. Upravený ukazatel EBITDA činil 104 milionů USD s marží 23,1 %. Společnost s tržní kapitalizací 4,81 miliardy USD rovněž potvrdila svůj celoroční výhled tržeb na úrovni 2,18 miliardy USD a EBITDA ve výši 572,5 milionu USD. Výhled tržeb pro nadcházející čtvrtletí byl stanoven na 642,5 milionu USD, což je 0,5 % nad odhady.

Pozitivní reakci trhu podpořil především růst členské základny v přímém prodeji zákazníkům (D2C), který roste již šesté čtvrtletí v řadě. Segment realit zaznamenal první organický růst po letech s 3% nárůstem v prvním roce. Významným tahounem byla také nezáruční divize, kde tržby primárně z modernizace systémů HVAC vzrostly meziročně o úctyhodných 23 %. Vedení společnosti zdůraznilo úspěšnou integraci platformy 2-10 a schopnost udržet provozní marži 14,4 % navzdory inflačním tlakům, a to díky dynamickému naceňování a přísné nákladové disciplíně.

TREE

LendingTree v 1. čtvrtletí drtí odhady, táhne ji silný pojišťovací segment

Společnost LendingTree oznámila výsledky za první čtvrtletí kalendářního roku 2026, kterými znatelně překonala očekávání analytiků z Wall Street. Tržby finanční platformy meziročně vzrostly o 36,5 % na 327,3 milionu dolarů, čímž překonaly odhady trhu ve výši 321,1 milionu dolarů. Zisk na akcii (GAAP) dosáhl hodnoty 1,22 dolarů, což představuje masivní překonání analytického konsenzu 0,91 dolarů o 34,2 %.

Upravený zisk EBITDA činil 42,01 milionu dolarů při marži 12,8 %. Provozní marže společnosti zaznamenala zásadní zlepšení na 9,5 % ve srovnání se ztrátou -3 % ve stejném období loňského roku. Vedení společnosti připisuje tento silný růst především nadprůměrnému výkonu v segmentu pojištění a stabilním výsledkům v oblasti úvěrování pro malé podniky. Tyto faktory úspěšně kompenzovaly přetrvávající slabost hypotečního trhu způsobenou vysokými úrokovými sazbami.

V návaznosti na rekordní čtvrtletí společnost zvýšila svůj celoroční výhled. Očekávané tržby pro celý rok byly revidovány na střední hodnotu 1,33 miliardy dolarů z původních 1,30 miliardy dolarů. Odhad celoročního zisku EBITDA byl stanoven na 157 milionů dolarů, což taktéž převyšuje analytické predikce. Výhled tržeb pro nadcházející čtvrtletí byl nastaven na 315 milionů dolarů. Management však zůstává nadále opatrný ohledně krátkodobé spotřebitelské poptávky a rizika dalšího zpřísňování úvěrových podmínek, přičemž svůj výhled označuje za vysoce konzervativní.

AMZN

Alphabet v cloudu roste rychleji než Amazon a Microsoft

Alphabet svými nejnovějšími hospodářskými výsledky ukazuje, kdo momentálně udává tempo v rozvoji cloudové infrastruktury pro umělou inteligenci. Tržby divize Google Cloud meziročně vzrostly o 63 % na 20,0 miliardy USD. Toto tempo růstu výrazně překonává největší konkurenty. Microsoft reportoval u své platformy Azure růst o 40 % a Amazon u svého cloudového byznysu AWS zaznamenal růst o 28 %.

Ačkoliv Google Cloud svou absolutní velikostí stále zaostává za AWS, které dosahuje tržeb 37,6 miliardy USD, jeho dynamika neustále posiluje. Jde již o třetí po sobě jdoucí čtvrtletí zrychlujícího se růstu, přičemž v předchozích kvartálech rostla cloudová divize o 32 %, následně o 34 % a 48 %.

Zcela zásadní je zlepšující se ziskovost segmentu. Provozní zisk cloudové divize společnosti Alphabet vyskočil z 2,2 miliardy USD na 6,6 miliardy USD a provozní marže se rozšířila ze 17,8 % na 32,9 %. Podle generálního ředitele Sundara Pichaie navíc tržby z produktů postavených na generativních AI modelech vzrostly meziročně o téměř 800 %. Téměř dvojnásobný nárůst objemu nevyřízených zakázek během pouhých tří měsíců naznačuje, že si společnost tento silný růstový trend s největší pravděpodobností udrží i v nadcházejícím období.

W

Wayfair v Q1: Tržby rostou o 7.4% navzdory útlumu trhu s nábytkem

Společnost Wayfair oznámila výsledky za Q1 CY2026, které překonaly očekávání Wall Street ohledně tržeb. Ty meziročně vzrostly o 7.4% na $2.93 miliardy, čímž překonaly analytické odhady ve výši $2.89 miliardy (překonání o 1.4%). Upravený zisk na akcii (EPS) dosáhl hodnoty $0.26, což zaostalo za očekáváním analytiků ve výši $0.28 o 6.8%.

Upravená EBITDA dosáhla $151 milionů s marží 5.2%, což představuje lepší výsledek než odhadovaných $146 milionů (překonání o 3.4%). Provozní marže se výrazně zlepšila na -0.4% z loňských -4.5% ve stejném čtvrtletí. Počet aktivních zákazníků meziročně stoupl o 300,000 na celkových 21.4 milionu. Aktuální tržní kapitalizace společnosti činí $8.36 miliardy.

Generální ředitel Niraj Shah zdůraznil, že Wayfair aktivně získává tržní podíl a překonává celkový trh s bytovým vybavením, který se nadále nachází ve vleklém útlumu. Růst byl tažen vyšším objemem objednávek i jejich průměrnou hodnotou, a to i přes přetrvávající makroekonomické překážky v podobě vysokých nákladů na energie a slabších diskrečních výdajů spotřebitelů. Vedení společnosti plánuje podpořit budoucí výkonnost pomocí mezinárodního růstu, integrace umělé inteligence, expanze do kamenných prodejen a nového věrnostního programu Wayfair Rewards. Společnosti se navíc díky přísné disciplíně podařilo snížit provozní výdaje na nejnižší úroveň od roku 2019.

RCL

Royal Caribbean v Q1 překonal odhady zisku, kvůli nákladům ale mírně snižuje výhled

Společnost provozující výletní lodě Royal Caribbean splnila v prvním čtvrtletí kalendářního roku 2026 očekávání trhu z hlediska tržeb, které meziročně vzrostly o 11,3 % na 4,45 miliardy USD, což je téměř v souladu s odhadem 4,46 miliardy USD. Upravený zisk na akcii dosáhl hodnoty 3,60 USD, čímž překonal konsenzus analytiků ve výši 3,20 USD o 12,6 %. Upravená EBITDA činila 1,70 miliardy USD s marží 38,2 %, což představuje překonání odhadů o 6,7 %. Provozní marže se mezitím zvýšila na 26,1 % z loňských 23,7 %.

Dny osobních plaveb meziročně stouply o 1,1 milionu. Management zdůraznil silnou spotřebitelskou poptávku a obrovský úspěch digitálních inovací. Více než 90 % hostů dnes využívá mobilní aplikaci a přes polovinu palubních útrat je nyní rezervováno ještě před příjezdem. Rozšířený věrnostní program navíc zvýšil podíl opakujících se zákazníků na přibližně 40 % všech rezervací, přičemž tito hosté utrácejí na palubě o 25 % více. Tržní kapitalizace společnosti dosahuje 70,74 miliardy USD.

Navzdory solidním výsledkům a silné poptávce vedení společnosti snížilo celoroční výhled upraveného zisku na akcii o 3,4 % na střední hodnotu 17,30 USD. Tento krok je primárně důsledkem zvýšených nákladů na palivo a přetrvávajících dopadů regionálních a geopolitických komplikací, zejména na Blízkém východě, ve Středomoří a v Mexiku. Společnost se nadále zaměřuje na přísnou nákladovou disciplínu a strategické investice do nových destinací, které mají podpořit budoucí růst výnosů.

NEM

Volatilita akcií Newmont Mining by investory neměla překvapit

Akcie společnosti Newmont Mining za poslední rok vzrostly o 120 %. Během tohoto 52týdenního období však zaznamenaly také dramatické propady o 10 %, 20 % a 25 %. V současné době se akcie nacházejí zhruba 8 % pod svým 52týdenním maximem. Tato vysoká cenová volatilita by však zkušenější investory neměla nijak překvapit.

Newmont Mining je přední těžební společnost, jejíž hospodářské výsledky jsou silně závislé na zlatě. Přestože má podnik menší expozici i vůči stříbru, mědi, olovu a zinku, hlavním motorem tržeb zůstává zlato. Nákup akcií těžařů je na akciových trzích často preferován před držením samotného fyzického kovu, protože firmy mohou v čase rozšiřovat svou produkci. Akcie těžařů však na druhou stranu bývají často ještě volatilnější než samotná podkladová komodita, kterou těží.

Tento tržní fenomén je dán relativně konstantními náklady na těžbu. Pokud jsou náklady na vytěžení jedné unce 1 000 USD a cena zlata je 1 500 USD, činí zisk těžaře 500 USD. Vzroste-li však tržní cena zlata o 33 % na 2 000 USD, zisk společnosti se rázem zdvojnásobí na 1 000 USD. Tento finanční pákový efekt funguje přirozeně oběma směry a dokonale vysvětluje výrazné cenové výkyvy a emotivní reakce Wall Street, kterými si akcie v posledním roce prošly.

SBGI

Sinclair v Q1 2026 drtivě překonal odhady díky sportům a digitální reklamě

Mediální společnost Sinclair oznámila výsledky za první čtvrtletí roku 2026, které výrazně překonaly očekávání trhu. Tržby meziročně vzrostly o 4 % na 807 milionů USD, čímž předčily odhady analytiků ve výši 791,5 milionu USD. Zisk podle metodiky GAAP dosáhl 0,28 USD na akcii, což představuje masivní překonání konsensu, který predikoval ztrátu -1,04 USD. Upravený ukazatel EBITDA činil 126 milionů USD (při 15,6% marži), čímž překonal odhady o 22,1 %. Provozní marže se zvýšila na 3,3 % z loňských 1,8 %.

Klíčovým motorem tohoto úspěchu byly silné výsledky v oblasti televizního vysílání, a to zejména díky vysokému zájmu o živé sportovní přenosy. Stanice Tennis Channel zaznamenala rekordní sledovanost a úspěšně rozšířila své DTC služby. Růst tržeb z reklamy byl navíc podpořen nedávnou akvizicí společnosti Digital Remedy. Vedení firmy s tržní kapitalizací 1,12 miliardy USD rovněž vyzdvihlo zlepšující se trendy v oblasti předplatitelů a stabilní příjmy z distribuce.

Ve výhledu pro zbytek roku se společnost spoléhá na robustní cyklus politické reklamy, nabitý sportovní kalendář a další digitální expanzi. Sinclair nadále pokračuje v přísné kontrole nákladů a snižování zadluženosti, což potvrdil splacením termínovaných úvěrů ve výši 165 milionů USD pro redukci ročních úrokových nákladů.

AAPL

Apple v Q1 překonává odhady a ohlašuje změnu na pozici CEO

Společnost Apple překonala očekávání Wall Street v prvním čtvrtletí roku 2026 a zároveň oznámila zásadní změnu ve vedení. Tržby meziročně vzrostly o 16,6 % na 111,2 miliardy USD, čímž překonaly odhady ve výši 109,3 miliardy USD. Zisk na akcii dosáhl hodnoty 2,01 USD, což představuje překonání konsensu analytiků o 3,6 %. Během oznamování výsledků Tim Cook potvrdil, že v září odstoupí z pozice generálního ředitele a stane se výkonným předsedou. Roli CEO převezme John Ternus, což signalizuje kontinuitu ve strategickém směřování firmy.

Hrubá marže společnosti se zvýšila na 49,3 % z loňských 47,1 % a provozní marže vzrostla na 32,3 % z původních 31 %. K silným hospodářským výsledkům přispěla především vysoká poptávka po nové řadě iPhone 17 s integrovanou umělou inteligencí a nečekaný zájem o nový MacBook Neo, který čelí omezením na straně nabídky. Segment služeb dosáhl historického maxima s dvouciferným růstem na rozvinutých i rozvíjejících se trzích. Tržní kapitalizace technologického giganta se aktuálně drží na úrovni 3,98 bilionu USD.

Finanční ředitel Kevan Parekh zdůraznil pokračující strategické investice do umělé inteligence a služeb. V nadcházejícím období vedení podniku očekává růst tržeb v řádu nižších až středních desítek procent a udržení zvýšených marží, ačkoliv varovalo před možným nárůstem nákladů na paměťové komponenty.

BR

Broadridge v Q1 překonává odhady, trh však reaguje na zpoždění velkých zakázek

Poskytovatel finančních technologií Broadridge (BR ) oznámil výsledky za první čtvrtletí roku 2026, které překonaly očekávání trhu. Tržby meziročně vzrostly o 7,8 % na 1,95 miliardy USD, čímž překonaly odhady analytiků ve výši 1,90 miliardy USD. Upravený zisk na akcii dosáhl hodnoty 2,72 USD, což je o 4,4 % více než konsensus 2,60 USD. Upravená EBITDA činila 487,6 milionu USD a provozní marže zůstala stabilní na úrovni 18,4 %. Tržní kapitalizace společnosti je aktuálně 17,98 miliardy USD.

I přes silné finanční výsledky trh reagoval negativně kvůli obavám z prodlužujícího se prodejního cyklu a zpoždění při uzavírání větších a složitějších smluv. Přestože celkový objem rozjednaných obchodů vzrostl meziročně o 20 %, vedení společnosti muselo aktualizovat výhled uzavřených prodejů pro celý rok kvůli časové nejistotě.

Generální ředitel Tim Gokey zdůraznil zrychlené investice do tokenizace, digitalizace a umělé inteligence, které mají zajistit budoucí růst, avšak mohou krátkodobě omezit expanzi marží. Finanční ředitelka Ashima Ghei potvrdila, že tyto investice probíhají v rámci plánovaného růstu upraveného zisku na akcii o 10 % až 12 %. Společnost nadále registruje silnou poptávku v segmentech správy majetku a corporate governance, kde růst majetkových pozic dosáhl 15 % a výnosů z těchto pozic 11 %. K celkové expanzi podniku přispěly také strategické akvizice společností CQG a SIS.

AMZN

Výsledky cloudových gigantů ukázaly, že skutečným vítězem je Nvidia

Dne 29. dubna zveřejnili své čtvrtletní výsledky cloudoví giganti Amazon , Microsoft a Alphabet . Zatímco akcie společností Alphabet a Amazon po oznámení vzrostly a Microsoft takové štěstí neměl, skutečným vítězem je společnost Nvidia , přestože svůj report představí až za tři týdny.

Společným jmenovatelem výsledků jsou totiž obrovské kapitálové výdaje do umělé inteligence. Finanční ředitelka společnosti Alphabet Anat Ashkenazi potvrdila, že většina výdajů v prvním čtvrtletí směřovala do AI příležitostí, a předpověděla jejich výrazné zrychlení v roce 2027. Microsoft očekává v kalendářním roce 2026 kapitálové výdaje ve výši 190 miliard USD, z nichž velká část půjde na nákup CPU a GPU, aby společnost plně využila potenciál trhu s umělou inteligencí.

Amazon letos plánuje do capex investovat 200 miliard USD. Do 31. března z této částky vyčerpal 43,2 miliardy dolarů, přičemž tyto prostředky směřovaly primárně do cloudového byznysu a generativní AI. Tento masivní celoodvětvový trend je pro Nvidii naprosto klíčový. Její klientské portfolio je silně koncentrované, přičemž pouze dva přímí zákazníci tvořili v posledním fiskálním roce 36 % jejích celkových tržeb. I přes snahy firem jako Amazon o vývoj vlastních čipů ukazují aktuální data, že závislost cloudové trojky na technologiích Nvidie hned tak neskončí.

2. května

MO

Altria v 1. čtvrtletí překonala odhady trhu díky inovacím a stabilizaci prodejů

Tabáková společnost Altria vykázala v prvním čtvrtletí kalendářního roku 2026 silné finanční výsledky, kterými překonala očekávání Wall Street. Tržby meziročně vzrostly o 5,3 % na 4,76 miliardy dolarů, čímž o 4 % překonaly odhady analytiků ve výši 4,57 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii dosáhl hodnoty 1,32 dolaru, což představuje překonání konsensu o 5,9 % oproti očekávaným 1,25 dolaru. Upravená EBITDA činila 3,02 miliardy dolarů při marži 63,4 %.

Provozní marže společnosti výrazně stoupla na 62,1 % z 39,6 % ve stejném období loňského roku. Tržní kapitalizace firmy aktuálně dosahuje 121,4 miliardy dolarů. Vedení společnosti rovněž potvrdilo svůj celoroční výhled upraveného zisku na akcii se střední hodnotou 5,64 dolaru.

Generální ředitel William Gifford připsal pozitivní výsledky zpomalení poklesu objemu prodeje klasických tabákových výrobků a odolnosti prémiové značky Marlboro. Růst výrazně podpořilo také celostátní uvedení inovativních nikotinových sáčků on! PLUS do přibližně 100 000 obchodů, což pokrývá 85 % objemu této kategorie. K lepším číslům přispěly i regulační zásahy proti nelegálním elektronickým cigaretám, které omezily odliv spotřebitelů a pomohly stabilizovat tradiční segment. Vedení nadále pečlivě sleduje makroekonomické tlaky a dopady inflace na spotřebitele citlivé na cenu, u nichž se firmě daří získávat podíl na trhu prostřednictvím zlevněné značky Basic.

MBG-DE

Mercedes po triumfálním úvodu sezony F1 zůstává opatrný

Šéf týmu Mercedes Toto Wolff brzdí přehnaná očekávání navzdory bezchybnému vstupu do letošní sezony Formule 1. Stáj dosud ovládla všechny podniky, když si připsala 3 vítězství ve Velkých cenách a 1 triumf ve sprintu. Wolff však zdůrazňuje, že do konce šampionátu zbývá ještě 19 závodů a plošné změny předpisů mohou výrazně zamíchat konkurenčním prostředím a rozložením sil na startovním roštu.

Zatímco konkurenční týmy přivážejí na nadcházející závod do Miami masivní vylepšení svých monopostů, Mercedes nasadí pouze drobné úpravy. Zásadním faktorem letošního ročníku je nová technická formule, která zavádí dělení výkonu v poměru 50/50 mezi elektrický a spalovací agregát. Podle Wolffa tento krok zcela mění dynamiku závodění, přičemž efektivní hospodaření s energií se stává pro konečný výsledek stejně určujícím jako samotná rychlost vozu.

Z nových regulí i přes jejich náročnost těží 19letý jezdec Kimi Antonelli, který ve své 2. sezoně u stáje Mercedes dokázal letos vyhrát již 2 závody. Vedení týmu vyzdvihuje jeho výjimečnou schopnost vyrovnat se s tlakem na nejvyšší úrovni motorsportu a očekává u něj i nadále stabilní výkonnostní růst během celé dlouhé sezony.

GEHC

Proč akcie GE Healthcare tento týden prudce klesly

Inflační tlaky začínají negativně ovlivňovat ziskové marže společností s dlouhými prodejními cykly, jako je GE Healthcare. Po zveřejnění hospodářských výsledků za první čtvrtletí roku 2026 klesly akcie této společnosti během jednoho týdne o 11,3 %.

Vedení společnosti oznámilo nárůst nákladů o 250 milionů dolarů. Tato částka zahrnuje 100 milionů dolarů za paměťové čipy, 100 milionů dolarů za ropu a přepravu a 50 milionů dolarů za suroviny. Tyto dopady by měly v roce 2026 snížit zisk na akcii (EPS) o 0,43 dolaru. Očekávaná opatření na zmírnění nákladů zlepší EPS o 0,17 dolaru, zvýšení cen přinese zlepšení o 0,06 dolaru a neprovozní záležitosti přidají dalších 0,05 dolaru. Po započtení všech faktorů představuje čistý dopad v roce 2026 snížení EPS o 0,15 dolaru. Společnost z tohoto důvodu snížila svůj celoroční výhled EPS na 4,80 až 5 dolarů z předchozího rozmezí 4,95 až 5,15 dolarů.

Zajímavé je, že si společnost ponechala svůj celoroční výhled organických tržeb na úrovni 3 % až 4 %. To naznačuje, že hlavním problémem je nákladový tlak na marže, nikoliv pokles vyhlídek na růst celkových příjmů. Vzhledem k dlouhému cyklu prodejů bude chvíli trvat, než se nové ceny plně promítnou do realizovaných zakázek, proto se zlepšení výhledu tržeb a marží očekává až koncem roku a směrem do roku 2027.

BEP

Energetická transformace pokračuje: Tři akcie obnovitelných zdrojů pro dlouhodobé portfolio

Ačkoliv je pozornost investorů na Wall Street v současnosti upřena na ceny ropy kvůli geopolitickému konfliktu na Blízkém východě, dlouhodobý trend přechodu na čistou energii zůstává klíčový. Společnosti jako NextEra Energy, Brookfield Renewable a Bloom Energy představují stabilní hráče, kteří dokážou dlouhodobě překonat aktuální tržní volatilitu.

NextEra Energy je jedním z největších světových výrobců solární a větrné energie a zároveň velkou regulovanou energetickou společností v USA. Tento mix poskytuje spolehlivé jádro podnikání doplněné o růstový motor. Na konci prvního čtvrtletí roku 2026 vykazovala firma portfolio nasmlouvaných projektů o obrovské kapacitě 33 gigawattů. Dividendový výnos se aktuálně pohybuje kolem 2,5 %, přičemž společnost, která své dividendy každoročně zvyšuje již po desetiletí, očekává jejich další růst o 6 % až do roku 2028.

Brookfield Renewable nabízí diverzifikované globální portfolio čisté energie, které zahrnuje solární, větrné, vodní a jaderné elektrárny i systémy pro skladování energie. Na rozdíl od NextEra Energy nedisponuje regulovanou složkou podnikání, ale svou energii prodává na základě dlouhodobých smluv. Firma velmi aktivně spravuje svá aktiva prostřednictvím neustálých nákupů, prodejů a developmentu, což z ní činí ideální komplexní volbu pro expozici vůči čisté energii, ačkoliv její obchodní model vyžaduje o něco pečlivější sledování čtvrtletních hospodářských výsledků.

OFG

Jedna small-cap akcie ke sledování a dvě, kterým se vyhnout

Segment akcií s malou tržní kapitalizací nabízí v současném tržním prostředí vysoké riziko i odměnu. Analytici aktuálně varují před dvěma tituly, zatímco v jednom vidí zajímavý potenciál. První společností k prodeji je Omnicell (OMCL ) s tržní kapitalizací 1,88 miliardy USD. Akcie se obchoduje za 41,50 USD s forward P/E na úrovni 23,1x. Hlavním důvodem k obavám je podprůměrný roční růst tržeb o 5,4 % za poslední dva roky a každoroční pokles zisku na akcii o 6,8 % během uplynulých pěti let, což ukazuje na slábnoucí ziskovost.

Druhou akcií, které je lepší se vyhnout, je finanční instituce OFG Bancorp (OFG) s tržní kapitalizací 1,94 miliardy USD. Při ceně 45,97 USD za akcii se obchoduje za 1,3x forward P/B. Růst čistých úrokových výnosů o 8,8 % ročně za posledních pět let zaostává za standardy bankovního sektoru a pro příštích 12 měsíců se odhaduje jejich pokles o 2,2 %. Čistá úroková marže banky navíc za poslední dva roky klesla o 59 bazických bodů na obranu tržního podílu.

Naopak zajímavou příležitostí ke sledování je společnost Vitesse Energy (VTS ), jejíž tržní hodnota činí 782,5 milionu USD. Tato firma uplatňuje pasivní přístup k těžbě energií a vlastní neprovozované podíly v ropných a plynových vrtech především v oblastech Severní Dakoty a Montany.

Newsletter Burzovní svět

Bullionářovo odpolední menu

Bullionářův newsletter přináší nejdůležitější novinky z finančních trhů a informace ze světa investic. Zadejte své telefonní číslo a získejte originální e‑booky ZDARMA!

Odesláním formuláře vyjadřujete zájem o kontaktování licencovaným Burzovního světa, který vám může poskytnout informace o investičních službách nebo finančních nástrojích.