Právě teď

Nepřetržitý proud krátkých zpráv z trhů. Nové položky přibývají průběžně.

Poslední zpráva 07:26

1. května

COP

Zisk ConocoPhillips klesá kvůli nižší těžbě

Společnost ConocoPhillips vykázala v prvním čtvrtletí roku 2026 zisk ve výši 2,2 miliardy USD, což představuje pokles z loňských 2,8 miliardy USD. Upravený zisk se rovněž snížil na 2,3 miliardy USD. Za slabšími hospodářskými výsledky stojí především nižší realizované ceny a pokles objemů produkce.

Celková těžba klesla na 2,309 milionu barelů ropného ekvivalentu denně (MMboe/d), částečně kvůli výpadkům spojeným s probíhajícím geopolitickým konfliktem na Blízkém východě, který ovlivnil operace v Kataru. V reakci na to společnost vyloučila katarské objemy ze svého výhledu na druhé čtvrtletí a očekává produkci v rozmezí 2,185 až 2,215 MMboe/d, přičemž odpovídajícím způsobem snížila i svůj celoroční výhled.

Průměrná realizovaná cena dosáhla 50,36 USD za boe, což je meziroční pokles o 6 %. Přesto ConocoPhillips vygenerovala z provozní činnosti hotovost ve výši 5,4 miliardy USD a prostřednictvím dividend a zpětných odkupů akcií vrátila akcionářům 2,0 miliardy USD. Vedení společnosti potvrdilo svůj cíl vracet investorům 45 % provozního cash flow.

Výhled kapitálových výdajů na rok 2026 zůstal zachován na úrovni 12 až 12,5 miliardy USD. Společnost nadále pokračuje v klíčových strategických investicích, přičemž těžba v americkém regionu Lower 48 dosáhla 1,453 MMboe/d a rozvoj stěžejního projektu Willow na Aljašce je aktuálně dokončen z 50 %.

AAL

CEO United Airlines zchladil nadšení: Co to znamená pro investory do eVTOL

Generální ředitel United Airlines Scott Kirby zklamal trh s elektrickými letadly s kolmým startem a přistáním (eVTOL), když z bezpečnostních důvodů odmítl myšlenku jejich provozu v přetíženém vzdušném prostoru letišť. Letištní transfery přitom měly být pro toto odvětví snadným a rychlým zdrojem příjmů.

Tento postoj je obzvláště problematický pro společnost Archer Aviation, do které United Airlines investovaly 25 milionů USD v roce 2021, blíže neurčenou částku v roce 2023 a poskytly zálohu 10 milionů USD v rámci dohody o nákupu letadel za 1 miliardu USD s opcí na dalších 500 milionů USD. Ze zpráv pro SEC vyplývá, že nákup je podmíněn certifikací FAA a dosažením vzájemné shody na klíčových podmínkách, což nyní vyvolává pochybnosti o realizaci objednávky.

Letecké společnosti dosud s výrobci eVTOL ochotně spolupracovaly za účelem snížení uhlíkové stopy. American Airlines si předobjednaly až 250 letadel od britské Vertical Aerospace. Delta Air Lines investovala 60 milionů USD do Joby Aviation v roce 2022 a následně uplatnila warranty v hodnotě 70 milionů USD na začátku roku 2026. Vzhledem k těmto krokům se zdá, že Delta i nadále podporuje plány společnosti Joby, jejíž obchodní model se zaměřuje na poskytování dopravy jako komplexní služby, a nikoli pouze na samotnou výrobu zařízení.

TROW

T. Rowe Price v Q1 2026: Stabilizace odlivu kapitálu a silná dlouhodobá výkonnost

Společnost T. Rowe Price reportovala výsledky za první čtvrtletí 2026. Generální ředitel Robert Sharps uvedl, že po stabilním začátku roku trhy v březnu klesly v důsledku konfliktu s Íránem, což prudce zvýšilo ceny energií. Na začátku druhého čtvrtletí se však trhy zotavily na nová maxima. Firma nadále čelí odlivu kapitálu z akciových a podílových fondů, nicméně týmy dělají pokroky ve stabilizaci toků a vývoji nových strategií.

Výkonnost fondů překonala medián srovnávací skupiny u 39 %, 56 %, 43 % a 59 % fondů v horizontu 1, 3, 5 a 10 let. Z hlediska objemu aktiv zůstává dlouhodobá výkonnost silná, když 78 % fondů překonalo trh v desetiletém horizontu, zatímco v tříletém to bylo 71 % a v pětiletém 46 %. U akciových fondů překonalo trh 63 % aktiv za tři roky a 73 % za deset let, výkonnost za pět let (41 %) a jeden rok (21 %) byla slabší.

Fondy s pevným výnosem vykazují stabilní výsledky, když více než tři čtvrtiny z nich překonaly benchmark ve všech sledovaných obdobích 1, 3, 5 a 10 let. V segmentu fondů cílového data byla dlouhodobá výkonnost rovněž vysoce příznivá, když 94 %, 54 % a 98 % spravovaných aktiv překonalo konkurenci v horizontu 3, 5 a 10 let. Ačkoliv roční výkonnost dosáhla pouze 8 %, v samotném posledním čtvrtletí překonalo konkurenci 86 % aktiv díky taktické alokaci aktiv a výběru cenných papírů.

WDC

Western Digital hlásí silné výsledky za třetí čtvrtletí 2026, zisk na akcii se téměř zdvojnásobil

Společnost Western Digital úspěšně zahájila kalendářní rok 2026 a ve svém třetím fiskálním čtvrtletí zaznamenala silný mezikvartální i meziroční růst tržeb v segmentech cloudových, spotřebitelských a klientských řešení. Podle vyjádření generálního ředitele Irvinga Tana se firmě podařilo vedle tržeb výrazně navýšit také celkovou ziskovost a provozní marže.

Hrubá marže v tomto období překonala hranici 50 %. Tohoto milníku bylo dosaženo především díky pokračujícím inovacím, zaměření na optimalizaci celkových nákladů na vlastnictví pro zákazníky, zavádění pevných disků s vyšší kapacitou a rostoucí adopci produktů využívajících technologii UltraSMR.

Silná provozní páka v kombinaci s nižšími úrokovými náklady a efektivní daňovou strukturou navíc vedla k tomu, že se zisk na akcii (EPS) ve srovnání s předchozím rokem téměř zdvojnásobil. Tyto finanční výsledky podle managementu Western Digital jasně podtrhují závazek k technologickému lídrovství a prokazují mimořádně silnou exekuci stanovené obchodní strategie.

SNDK

Sandisk hlásí díky AI rekordní čtvrtletí, zajišťuje obří kontrakty a spouští zpětný odkup

Výrobce paměťových čipů Sandisk zaznamenal masivní nárůst tržeb a zisku díky boomu umělé inteligence, která výrazně zvýšila poptávku po paměťových úložištích NAND. Společnost navíc oznámila okamžitý program zpětného odkupu akcií v hodnotě 6 miliard USD a zajištění dlouhodobých dodavatelských smluv za minimálně 42 miliard USD, což má pomoci eliminovat extrémní cenové cykly v odvětví.

Za třetí čtvrtletí končící 3. dubna se tržby více než ztrojnásobily na 5,95 miliardy USD, čímž pohodlně překonaly odhady LSEG ve výši 4,70 miliardy USD. Upravený zisk dosáhl 23,41 USD na akcii. To drtivě překonalo očekávání 14,50 USD na akcii a představuje obrovský obrat oproti ztrátě 30 centů na akcii ve stejném období loni. Během třetího kvartálu firma uzavřela tři dlouhodobé smlouvy v hodnotě 42 miliard USD a další dvě přidala v současném čtvrtletí. Tyto kontrakty o délce jednoho až pěti let obsahují přísné finanční struktury bránící zákazníkům odstoupit bez placení.

Pro aktuální čtvrtletí Sandisk prognózuje tržby mezi 7,75 miliardy USD a 8,25 miliardy USD s upraveným ziskem 30 až 33 USD na akcii. Obě hodnoty jsou vysoko nad odhady trhu, které činily 6,49 miliardy USD a 22,70 USD na akcii. Akcie Sandisk, které letos vzrostly o více než 360 % a ve čtvrtek během běžného obchodování posílily o 3 %, v prodlouženém obchodování po zveřejnění výsledků nejprve stouply o 1 %, ale následně obrátily směr a klesly o 6 %.

Komodity

Trump trvá na námořní blokádě Íránu navzdory rostoucím cenám ropy a benzínu

Prezident Donald Trump potvrdil pokračování námořní blokády íránských přístavů, což udržuje klíčový Hormuzský průliv uzavřený. Ceny ropy se po čtvrtečním prudkém růstu stabilizovaly, přičemž trhy reagují na klesající pravděpodobnost brzké dohody mezi Washingtonem a Teheránem. Futures kontrakty na ropu Brent zpočátku vzrostly na 126 USD za barel, což je nejvyšší úroveň od začátku konfliktu 28. února. Následně seanci zakončily blízko 114 USD a v pátek ráno se červencové dodávky obchodovaly kolem 112 USD za barel.

Uzavření průlivu výrazně ovlivňuje globální toky energetických surovin a táhne vzhůru maloobchodní ceny pohonných hmot v USA, které dosahují nových maxim. V Kalifornii cena benzínu překročila 6 USD za galon. Trump trvá na tom, že po skončení války ceny prudce klesnou, a označil dopad blokády na íránskou ekonomiku za zničující.

Íránské vedení však nejeví ochotu k ústupkům. Nový nejvyšší vůdce Modžtabá Chameneí odmítl vzdát se jaderného programu a prezident Masúd Pezeškján označil blokádu za netolerovatelnou. Obchodníci nyní započítávají riziko prodloužení blokády a další vojenské eskalace. Podle analytiků Bloomberg Economics americká armáda zvažuje krátkou vlnu cílených úderů k prolomení vyjednávací patové situace, přičemž k akci by mohlo dojít v horizontu následujících dvou týdnů.

SOFI

2 způsoby, jak investovat do SpaceX před očekávaným IPO

Společnost SpaceX plánuje vstoupit na burzu v roce 2026, přičemž zprávy naznačují, že by se tak mohlo stát již v červnu. Vesmírný gigant usiluje o ohodnocení ve výši 1,75 bilionu dolarů a doufá, že získá čerstvý kapitál až 75 miliard dolarů. Elon Musk chce údajně alokovat až 30 % akcií pro drobné investory, zatímco většina společností jim obvykle vyhrazuje pouze 5 % až 10 %.

Pro ty, kteří nechtějí čekat na oficiální úpis akcií, existují aktuálně dvě investiční alternativy. První z nich je Cosmos Fund, který v prosinci 2024 spustila společnost SoFi Technologies ve spolupráci s platformou Templum. Tento fond poskytuje stoprocentní expozici vůči akciím SpaceX, je však dostupný výhradně pro akreditované investory splňující přísné požadavky na výši příjmů a čistou hodnotu aktiv.

Druhou, mnohem přístupnější variantou je ERShares Private-Public Crossover ETF. Tento burzovně obchodovaný fond nabízí okamžitou expozici vůči SpaceX ve výši 23,49 % a kombinuje veřejně obchodované inovátory s vybranými soukromými společnostmi. Fond má ve správě aktiva v hodnotě necelých 500 milionů dolarů s poplatkem za správu ve výši 0,75 %.

LPLA

LPL Financial v Q1 2026 hlásí rekordní zisk na akcii i přes pokles celkových aktiv

Společnost LPL Financial Holdings Inc. oznámila silné finanční výsledky za první čtvrtletí roku 2026. Přestože celková aktiva klesla na 2,3 bilionu dolarů v důsledku slabších akciových trhů, firma zaznamenala organický příliv čistých nových aktiv ve výši 21 miliard dolarů. To představuje anualizovanou míru růstu 4 %. Společnost navíc dosáhla rekordního upraveného zisku na akcii ve výši 5,60 USD, což znamená meziroční nárůst o 9 %.

Během prvního čtvrtletí, které tradičně patří k nejpomalejším v roce, společnost získala z náboru nová aktiva v hodnotě 17 miliard dolarů. Z této částky připadlo zhruba 15 miliard dolarů na tradiční trhy, zatímco rozšířené modely spolupráce přinesly přibližně 2 miliardy dolarů. Vedení firmy uvedlo, že náborový plán dosáhl rekordních úrovní a očekává se jeho další zlepšování v průběhu celého roku.

Kromě finančních a náborových úspěchů společnost úspěšně pokračuje v provozních přípravách na integraci sítě Commonwealth Financial Network. Podle zástupců firmy bylo těchto pozitivních výsledků dosaženo i na pozadí rostoucí makroekonomické a geopolitické nejistoty. LPL Financial se nadále plně soustředí na klientský přístup, podporu svých poradců a systematické zvyšování provozní páky.

GS

Trumpova administrativa plánuje otevření Hormuzského průlivu. Co to znamená pro trh s ropou?

Trumpova administrativa usiluje o vytvoření mezinárodní koalice s názvem Maritime Freedom Construct (MFC), která má pomoci obnovit svobodu plavby v Hormuzském průlivu. Tato společná iniciativa amerického ministerstva zahraničí a Pentagonu reaguje na narušení dopravy způsobené íránskými útoky na lodě a kladením námořních min. Před konfliktem tímto klíčovým průlivem denně procházelo 20 % globálních dodávek ropy a zkapalněného zemního plynu (LNG).

Pokračující uzavření průlivu představuje masivní hrozbu pro globální dodávky energií. Banka JPMorgan varovala, že pokud zůstanou toky narušeny až do poloviny května, cena ropy by mohla překročit 150 USD za barel. Základní scénář této instituce však předpokládá, že se průliv podaří otevřít díky jednáním mnohem dříve. V takovém případě by se cena ropy během celého druhého čtvrtletí udržela nad úrovní 100 USD, než by ve druhé polovině letošního roku začala klesat.

Podobnou základní prognózu sdílí i investiční banka Goldman Sachs . Její analytici předpokládají, že se obchodní toky přes Hormuzský průliv plně normalizují do konce června. Tento vývoj by měl následně do konce letošního roku srazit cenu ropy pod hranici 90 USD za barel.

30. dubna

HOOD

Akcie Robinhood po výsledcích za 1. čtvrtletí 2026 klesají kvůli propadu kryptoměn

Společnost Robinhood Markets investory svými hospodářskými výsledky za první čtvrtletí roku 2026 nepřesvědčila a její akcie po zveřejnění zprávy oslabily. Hlavním důvodem tohoto poklesu je vysoká volatilita příjmů z obchodování s kryptoměnami. Tento segment v prvním kvartálu vygeneroval tržby ve výši 134 milionů USD, což představuje masivní meziroční propad o 47 % oproti stejnému období roku 2025. Tento vývoj jasně ukazuje úskalí závislosti na cyklech digitálních aktiv, kdy obchodní aktivita prudce klesá spolu s cenami.

Hlubší pohled do výsledkové zprávy však odhaluje i pozitivní vývoj v jiných částech byznysu. Segment ostatních transakcí, zahrnující především kontrakty na události neboli predikční trhy, zaznamenal raketový růst. Tržby z této oblasti dosáhly 147 milionů USD, což znamená nárůst o 320 % oproti předchozímu roku. Fintech platforma navíc vykázala 32% růst počtu předplatitelů prémiové služby Robinhood Gold, která přinesla tržby v hodnotě 50 milionů USD.

Ačkoliv případný nový býčí cyklus na trhu s kryptoměnami může přinést dočasné oživení, pro dlouhodobé investory je klíčové něco jiného. Vedení společnosti musí pokračovat v diverzifikaci příjmů, budování predikčních trhů a získávání nových uživatelů předplatitelských služeb, aby se vyhnulo budoucím propadům akcií způsobeným výkyvy v jediném volatilním segmentu.

HLF

Akcie Pershing Square prudce rostou poté, co Bill Ackman navýšil svůj podíl

Akcie nového investičního fondu a správcovské společnosti miliardáře Billa Ackmana zaznamenaly druhý den po IPO výrazné oživení. Růst následoval poté, co Ackman oznámil, že nakoupil 500 000 akcií uzavřeného fondu Pershing Square USA Ltd. a 800 000 akcií správcovské firmy Pershing Square Inc.

Trh na tuto zprávu zareagoval silným růstem. Akcie Pershing Square Inc. vyskočily až o 34 % na 32,50 USD, zatímco akcie Pershing Square USA posílily až o 7,1 % na 43,80 USD. Ackman svůj krok zdůvodnil tím, že se fond obchodoval s výrazným diskontem vůči hotovosti ve výši 49 USD na akcii. Akcie správcovské společnosti navíc klesly pod hranici 26,25 USD, za kterou v roce 2024 prodal 10% podíl strategickým investorům.

Samotný vstup na burzu vynesl 5 miliard USD, což bylo minimum nutné k udržení dřívějších investorů z neveřejného úpisu v hodnotě 2,8 miliardy USD. Tato částka zaostala za původně plánovaným maximem 10 miliard USD i za částkou 25 miliard USD, o kterou fond usiloval před dvěma lety.

Ackman a jeho spřízněné osoby nakonec do úpisu vložili 200 milionů USD, což je nárůst oproti původně hlášeným 100 milionům USD. Celková velikost úpisu se tak vyšplhala na téměř 3 miliardy USD, přičemž zúčastněné banky si na poplatcích rozdělily 45,3 milionu USD.

LCID

Rivian vs. Lucid: Která akcie elektromobilů je nyní lepší volbou

Investování do výrobců elektromobilů nese svá rizika, ale při srovnání společností Rivian a Lucid se první jmenovaná jeví z investičního hlediska jako mnohem slibnější volba. Hlavními důvody jsou stabilnější vedení a pokročilejší diverzifikace modelové řady směrem k cenově dostupnějším vozům.

Rivian vede nepřetržitě od roku 2009 jeho zakladatel RJ Scaringe. Ten aktivně prosazuje úpravy vnitřních komponent pro výrazné snížení nákladů a nedávno zajistil strategický společný podnik s automobilkou Volkswagen, který zahrnuje investice v hodnotě miliard dolarů. Naproti tomu Lucid jmenoval ve své krátké historii již svého třetího generálního ředitele. Nový šéf Silvio Napoli přichází z prostředí mimo automobilový průmysl a snaží se firmu zeštíhlit a urychlit výrobu, avšak společnost neustálými změnami ve vedení ztratila část svého postavení na trhu.

Zásadní výhodou Rivianu je jeho cenová strategie. Automobilka již zahájila výrobu menšího crossoveru R2, jehož cena aktuálně začíná na 58 000 USD. Do konce roku 2027 má na trh dorazit základní verze s cenou pouhých 45 000 USD. To je klíčový cíl vzhledem k tomu, že průměrná cena nového vozu činí něco málo přes 49 000 USD. Firma navíc oznámila ještě menší hatchback R3 s odhadovanou cenovkou kolem 40 000 USD, jehož produkce by mohla odstartovat v roce 2028.

BYDDY

2 nejlepší EV akcie pro květen 2026

Ačkoliv růst trhu s elektromobily (EV) v současnosti zpomaluje, společnost Grand View Research očekává, že v letech 2025 až 2030 poroste globální trh o složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 32,5 %. Z tohoto dlouhodobého trendu mohou těžit dvě často přehlížené akcie: BYD a QuantumScape.

Čínská automobilka BYD je v současnosti největším světovým výrobcem elektromobilů. Svůj růst výrazně zrychlila v roce 2022, kdy zcela ukončila výrobu vozidel se spalovacím motorem. Mezi lety 2022 a 2025 vzrostly její roční prodeje vozidel z 1,9 milionu na 4,6 milionu kusů. Tržby společnosti ve stejném období stouply z 424 miliard jüanů (118 miliard USD) na 804 miliard jüanů (118 miliard USD) a čistý zisk se téměř zdvojnásobil ze 17 miliard jüanů (5 miliard USD) na 33 miliard jüanů (5 miliard USD).

Výhodou společnosti BYD je silná vertikální integrace. Vyrábí si vlastní LFP baterie, motory i čipy, což výrazně zvyšuje její hrubé marže. Analytici předpovídají, že v letech 2025 až 2028 porostou tržby a čistý zisk automobilky o CAGR ve výši 12 % a 23 %. Tento růst bude podpořen zahraniční expanzí a novými AI funkcemi. Akcie se přitom obchodují za atraktivní 17násobek očekávaných zisků pro příští rok.

OWL

CEO Blue Owl vidí ve výdajích na AI obrovskou příležitost, akcie rostou

Společnost Blue Owl neplánuje zpomalit financování investic technologických gigantů do umělé inteligence. Akcie této firmy zaměřené na soukromé úvěry vzrostly až o 13 % po zveřejnění hospodářských výsledků, které táhl 6% růst divize financování a pronájmu datových center.

Podle spoluzakladatele Marca Lipschultze z tohoto trendu těží byznys firmy v oblasti digitální infrastruktury. Reagoval tak na zprávy společností Microsoft , Amazon , Meta Platforms a Alphabet , jejichž souhrnné odhady výdajů na AI pro letošní rok vzrostly z přibližně 670 miliard USD na více než 700 miliard USD.

Celková aktiva pod správou (AUM) společnosti Blue Owl meziročně stoupla o 15 % na 315 miliard USD, což je mírně pod odhadem analytiků ve výši 316 miliard USD. Rozdělitelný zisk vzrostl o 11 % na 293 milionů USD, tedy 0,19 USD na akcii, a tržby z poplatků se zvýšily o 13 % na 700 milionů USD. Oba tyto ukazatele naopak překonaly tržní očekávání.

Navzdory celkovému růstu však stěžejní divize přímých úvěrů zaznamenala čistou ztrátu 1,1 %, zatímco ve stejném období loňského roku dosáhla čistého výnosu 2,3 %. Odvětví soukromých úvěrů navíc v poslední době čelí žádostem o odkup ze strany investorů a i přes aktuální čtvrtletní oživení zůstávají akcie Blue Owl od začátku roku v poklesu o 35 %.

BA

Měli by být investoři optimističtí ohledně akcií Boeing?

Společnost Boeing nedávno zveřejnila jedny ze svých nejsilnějších čtvrtletních hospodářských výsledků za poslední roky. Proces restrukturalizace pod vedením generálního ředitele Kellyho Ortberga začíná fungovat, což se odrazilo i na trhu, kde akcie v dubnu vzrostly o více než 20 %.

V prvním čtvrtletí roku 2026 tržby Boeingu meziročně vyskočily o 14 % na 22,2 miliardy USD. Zvláště silné období zaznamenal obranný segment, jehož tržby vzrostly o 21 % na 7,6 miliardy USD. Objem nevyřízených zakázek dosáhl rekordní výše 695 miliard USD, což zahrnuje více než 6 100 objednávek na komerční letadla. Rozvaha společnosti posiluje a předchozí ztráty se postupně snižují.

I přes zjevné zlepšení přetrvávají investiční rizika. Jakékoli další výrobní či inženýrské komplikace by firmu poškodily, protože Boeing po letech pošramocené pověsti nemá v roce 2026 příliš prostoru pro chyby. Společnost navíc nadále nese významné dluhové zatížení.

Aktuálně se akcie obchodují za cenu kolem 230 USD za kus. Jejich ocenění se však jeví jako vysoké. Forwardový poměr P/E dosahuje hodnoty 164 a trailing P/E činí 91. Ačkoli fundamenty vykazují pozitivní trend, z dlouhodobého hlediska musí společnost ještě mnohé dokázat, aby tuto tržní cenu plně obhájila.

MSFT

Microsoft překonal odhady, tržby z AI vzrostly o 123 %

Společnost Microsoft ve třetím čtvrtletí překonala odhady analytiků, nicméně její akcie klesly až o 5 % v reakci na zvýšené výhledy kapitálových výdajů. Technologický gigant vykázal zisk na akcii ve výši 4,27 USD při tržbách 82,89 miliardy USD. Wall Street očekávala zisk 4,04 USD na akcii a tržby 81,46 miliardy USD.

Hlavním tahounem byl byznys s umělou inteligencí, jehož roční míra tržeb dosáhla 37 miliard USD, což představuje masivní meziroční nárůst o 123 %. Služba Copilot navíc překročila hranici 20 milionů platících uživatelů oproti 15 milionům v předchozím kvartálu. Dobré výsledky zaznamenaly i klíčové divize – Intelligent Cloud vygeneroval 34,68 miliardy USD a segment Productivity and Business Processes 34,7 miliardy USD, přičemž oba mírně překonaly tržní konsenzus.

Důvodem negativní reakce trhu byly plány týkající se budoucích kapitálových výdajů (Capex). Microsoft ve třetím čtvrtletí proinvestoval 31,9 miliardy USD a pro čtvrté čtvrtletí počítá s částkou 40 miliard USD. Společnost navíc oznámila, že Capex pro kalendářní rok 2026 dosáhne 190 miliard USD, zatímco předchozí prognózy počítaly s investicemi do AI kolem 150 miliard USD. I přes tyto výdaje zůstane firma do roku 2026 kapacitně omezena.

Společnost rovněž aktualizovala svou dohodu s OpenAI, díky čemuž již nebude muset odvádět podíly z tržeb, ale zároveň ztratila exkluzivní přístup k duševnímu vlastnictví tohoto AI startupu.

AMZN

Rekordní zakázky Amazonu ospravedlňují masivní investice do AI

Společnost Amazon má pádnou odpověď pro investory, kteří zpochybňují její masivní výdaje na umělou inteligenci. Poptávka po jejích cloudových službách totiž prudce roste.

Generální ředitel Andy Jassy uvedl, že objem nasmlouvaných, ale dosud nerealizovaných cloudových zakázek v prvním čtvrtletí vyskočil na 364 miliard dolarů. Toto číslo navíc nezahrnuje nedávno oznámenou dohodu se společností Anthropic v hodnotě přesahující 100 miliard dolarů. Jedná se o prudký nárůst oproti 244 miliardám dolarů na konci čtvrtého čtvrtletí, kdy investoři vstřebávali plán kapitálových výdajů ve výši zhruba 200 miliard dolarů pro rok 2026.

Tento obrovský objem budoucích zakázek je klíčovým argumentem proti aktuálnímu tlaku na cash flow, který se ukázal ve výsledcích za první čtvrtletí. Amazon v současnosti masivně investuje do datových center, čipů a serverů. Jassy vysvětlil, že společnost musí vynaložit hotovost na infrastrukturu obvykle šest až 24 měsíců předtím, než začne zákazníkům tyto nové kapacity účtovat.

Růst zakázek není podle Jassyho závislý pouze na jednom nebo dvou velkých klientech, ale vykazuje přiměřenou diverzifikaci. Pokud se tyto kontrakty dostatečně rychle promění ve skutečné příjmy, bude současný boom výdajů na AI představovat oprávněnou růstovou investici. Akcie Amazonu během čtvrtečního obchodování dosáhly nového vnitrodenního maxima, což naznačuje, že investoři této strategii plně věří.

MTG

MGIC hlásí silný start do roku 2026: Čistý zisk dosáhl 165 milionů USD

Společnost MGIC Investment Corporation (MTG ) oznámila silné finanční výsledky za první čtvrtletí roku 2026. Generální ředitel Timothy James Mattke zdůraznil, že firma nadále úspěšně realizuje své obchodní strategie a udržuje si pozitivní dynamiku z předchozích let díky svému disciplinovanému tržnímu přístupu a odolnému obchodnímu modelu.

Za první kvartál společnost vygenerovala čistý zisk ve výši 165 milionů USD, což představuje anualizovanou návratnost vlastního kapitálu (ROE) na solidní úrovni 13 %. Stabilní provozní výkonnost v kombinaci se silnou rozvahou výrazně podpořila růst účetní hodnoty na akcii, která na konci čtvrtletí dosáhla úrovně 23,63 USD. Pro akcionáře to znamená významný meziroční nárůst o 10 %.

Vedení společnosti během konferenčního hovoru k hospodářským výsledkům potvrdilo svůj dlouhodobý závazek plnit vyvíjející se potřeby zákazníků i širšího trhu, který si korporace udržuje bez přerušení již od roku 1957. Silná kapitalizace a robustní řízení rizik tak nadále tvoří pevný základ pro udržitelný růst i v nadcházejících tržních cyklech.

TRS

TriMas reportuje výsledky za Q1 2026 a dokončuje prodej divize Aerospace

Společnost TriMas Corporation představila své hospodářské výsledky za první čtvrtletí roku 2026. Generální ředitel Thomas Snyder během konferenčního hovoru s investory zdůraznil stabilní plnění plánů a pokrok v klíčových firemních prioritách.

Nejvýznamnější událostí uplynulého čtvrtletí byla úspěšná divestice divize TriMas Aerospace, jejíž prodej byl formálně uzavřen 16. března. Transakce proběhla přesně podle stanoveného harmonogramu a vygenerovala společnosti čistý výnos po zdanění přesahující 1,2 miliardy dolarů.

Tento strategický krok podle vedení výrazně posílil rozvahu společnosti a zajistil jí mnohem větší finanční flexibilitu pro budoucí rozvoj. Zástupci managementu rovněž upozornili, že veškeré prezentované finanční výsledky jsou vykazovány na upravené bázi, s vyloučením vlivu jednorázových položek, a reflektují výhradně pokračující operace podniku.

SIMO

Silicon Motion hlásí rekordní tržby za první čtvrtletí 2026

Společnost Silicon Motion oznámila lepší než očekávané finanční výsledky za první čtvrtletí roku 2026. Během konferenčního hovoru k výsledkům hospodaření generální ředitel Chia-Chang Kou vyzdvihl dosažení rekordních tržeb ve výši 342,1 milionu USD. Růst i provozní marže překonaly původní výhledy společnosti, přičemž silnější než očekávané příjmy vedly k výraznému zlepšení celkové ziskovosti.

Za tímto úspěchem stojí především silný výkon v segmentech integrovaných řešení eMMC a UFS, stejně jako vynikající odbyt produktů Ferri a bootovacích disků. Vedení podniku je přesvědčeno, že díky silné zásobě současných zakázek napříč všemi cílovými trhy bude společnost pokračovat ve stabilním růstu po celý zbytek roku. Očekává se tak, že rok 2026 se stane pro Silicon Motion rokem s absolutně nejvyššími tržbami v dosavadní historii.

Newsletter Burzovní svět

Bullionářovo odpolední menu

Bullionářův newsletter přináší nejdůležitější novinky z finančních trhů a informace ze světa investic. Zadejte své telefonní číslo a získejte originální e‑booky ZDARMA!

Odesláním formuláře vyjadřujete zájem o kontaktování licencovaným Burzovního světa, který vám může poskytnout informace o investičních službách nebo finančních nástrojích.