Právě teď

Nepřetržitý proud krátkých zpráv z trhů. Nové položky přibývají průběžně.

Poslední zpráva 18:57

29. dubna

CMG

Chipotle zveřejní výsledky, snaží se přilákat zákazníky zpět

Společnost Chipotle (CMG ) ve středu po uzavření trhu zveřejní své hospodářské výsledky za první čtvrtletí. Známý řetězec se snaží obnovit růstovou dynamiku ve složitém spotřebitelském prostředí. Podle konsenzu agentury Bloomberg se očekává pokles porovnatelných tržeb o 0,9 %.

Celkové tržby by měly meziročně vzrůst zhruba o 7 % na 3,07 miliardy USD. Očekává se však, že upravený zisk na akcii klesne na 0,24 USD ve srovnání s 0,29 USD ve stejném čtvrtletí loňského roku. Investoři budou bedlivě sledovat případnou aktualizaci firemního výhledu. V minulém čtvrtletí totiž vedení varovalo, že v roce 2026 neočekává žádný růst tržeb kvůli ekonomickému tlaku na klíčové zákazníky.

Laťka pro nadcházející výsledky je nastavena poměrně nízko. V předchozím kvartálu klesly porovnatelné tržby o 2,5 %, ačkoli Wall Street původně odhadovala nárůst o 2,9 %. Řetězec se snaží negativní vlivy, jako jsou vyšší vstupní náklady či ceny pohonných hmot, kompenzovat marketingem, novým proteinovým menu a časově omezenými nabídkami.

Klíčovým katalyzátorem může být také inovovaný věrnostní program a expanze skupinových objednávek. Analytici odhadují, že tyto hromadné objednávky mají v budoucnu potenciál dosáhnout dvouciferného podílu na celkových prodejích, zatímco dnes tvoří méně než 3 %. Akcie společnosti od začátku letošního roku odepsaly celkem 11 %.

CTSH

Společnost Cognizant reportuje silné výsledky za Q1 2026 sázející na rozvoj AI

Společnost Cognizant oznámila solidní finanční výsledky za první čtvrtletí roku 2026. Tržby vzrostly o 3,9 % meziročně v konstantní měně, k čemuž přispěl především silný výkon v Severní Americe a náběh nedávno získaných rozsáhlých zakázek. Segment finančních služeb zaznamenal meziroční nárůst o více než 10 % v konstantní měně díky silné poptávce ze strany bankovních a pojišťovacích klientů.

Růst nových objednávek v prvním čtvrtletí dosáhl 21 % meziročně. Společnost uzavřela 7 velkých smluv s celkovou hodnotou kontraktu 100 milionů dolarů a více, včetně jedné megazakázky v hodnotě přesahující 500 milionů dolarů. Upravená provozní marže se meziročně zvýšila již páté čtvrtletí v řadě a upravený zisk na akcii vzrostl o zhruba 14 %, což překonalo tempo růstu samotných tržeb.

Vedení firmy rovněž oznámilo definitivní dohodu o akvizici společnosti Atria, globálního poskytovatele řízených IT služeb a specialisty na budování infrastruktury pro umělou inteligenci. Navzdory slábnoucí celkové poptávce a přetrvávající makroekonomické nejistotě klienti nadále investují do transformačního potenciálu umělé inteligence. Cognizant tak úspěšně pokračuje v přechodu od tradičního systémového integrátora ke komplexnímu tvůrci AI řešení.

CBRE

Výsledky Offerpad: Očekává se výrazný pokles tržeb v Q1

Technologická realitní společnost Offerpad zveřejní své hospodářské výsledky za první čtvrtletí tento čtvrtek po uzavření trhu. V předchozím kvartálu společnost zaostala za očekáváním analytiků, když vykázala tržby ve výši 114,1 milionu USD, což představuje meziroční propad o 34,5 %. Společnost tehdy prodala 312 domů, což je o 38 % méně než v předchozím roce, a zklamala i svým výhledem na další období.

Pro aktuální čtvrtletí trh predikuje další oslabení, přičemž se očekává meziroční pokles tržeb o 46,3 %. Většina analytiků své odhady za posledních 30 dní potvrdila. Konkurenční firmy v sektoru již své výsledky představily. Společnost CBRE dosáhla meziročního růstu tržeb o 18,2 % a překonala odhady o 2,5 %, přesto její akcie po oznámení klesly o 3,4 %. Forestar Group zaznamenala růst o 6,6 % v souladu s konsenzem, což vedlo k růstu jejích akcií o 3,3 %.

Nálada v celém sektoru zbytné spotřeby zůstává pozitivní, s průměrným růstem akcií o 12,5 % za poslední měsíc. Akcie Offerpad si ve stejném období připsaly výrazných 44,8 %. Před zveřejněním kvartálních výsledků je průměrná analytická cílová cena stanovena na 1,75 USD, zatímco aktuální tržní cena se pohybuje na úrovni 0,83 USD.

UE

Urban Edge Properties: Shrnutí hospodářských výsledků za první čtvrtletí

Realitní investiční fond Urban Edge Properties se sídlem v New Yorku, který se zaměřuje na vlastnictví a správu nákupních center, zveřejnil své hospodářské výsledky za první čtvrtletí.

Společnost oznámila prostředky z provozní činnosti (FFO), což je pečlivě sledovaný klíčový ukazatel ziskovosti v odvětví REIT, ve výši 47,6 milionu USD, tedy 36 centů na akcii. Čistý zisk za toto sledované období dosáhl hodnoty 22,6 milionu USD, což představuje 18 centů na akcii.

Celkové tržby společnosti činily v prvním čtvrtletí 132,6 milionu USD. Upravené tržby byly následně vyčísleny na 124,2 milionu USD.

Pro celý letošní fiskální rok vedení společnosti Urban Edge Properties očekává, že se prostředky z provozní činnosti (FFO) budou pohybovat v rozmezí 1,48 až 1,52 USD na akcii.

YUM

Výsledky Yum Brands za Q1 2026 překonaly očekávání díky silnému růstu Taco Bell

Společnost Yum Brands reportovala za první čtvrtletí upravený zisk na akcii ve výši 1,50 USD, což představuje meziroční nárůst o 15 % a překonává odhady analytiků na úrovni 1,38 USD. Celkové tržby vzrostly o 15 % na 2,06 miliardy USD, zatímco čistý zisk podle GAAP stoupl z loňských 253 milionů USD na 432 milionů USD.

Hlavním tahounem růstu byl řetězec Taco Bell, jehož porovnatelné tržby vzrostly o 8 %, čímž výrazně překonaly prognózu 5,6 %. Provozní zisk této značky se zvýšil o 16 % a americké systémové tržby vzrostly o 10 %. Značka KFC zaznamenala celosvětový růst porovnatelných tržeb o 2 % a provozního zisku o 16 %, přestože na domácím trhu v USA její systémové tržby o 2 % klesly.

Nejslabším článkem portfolia zůstává Pizza Hut. Její globální porovnatelné tržby stagnovaly, v USA klesly o 4 % a provozní zisk se propadl o 14 %. Yum Brands aktuálně zvažuje strategické možnosti pro tuto značku, přičemž zaúčtovala související náklady 37 milionů USD. Mezi potenciálními kupci se objevily fondy Apollo Global Management a Sycamore Partners.

Celosvětové systémové tržby bez vlivu měnových kurzů vzrostly o 6 % a počet provozoven se zvýšil o 5 % díky otevření hrubého počtu 1 030 nových restaurací. Digitální tržby napříč skupinou se přiblížily hranici 11 miliard USD a dosáhly rekordního podílu 63 %.

LAUR

Očekávané výsledky Laureate Education za první čtvrtletí: Růst tržeb a tržní kontext

Společnost Laureate Education ve čtvrtek před otevřením trhu zveřejní své hospodářské výsledky za první čtvrtletí. Trh očekává meziroční růst tržeb o 12,9 %, což představuje obrat oproti poklesu o 14,2 % ve stejném období loňského roku. Analytici během posledních 30 dnů své odhady převážně potvrdili, přičemž společnost má historicky tendenci překonávat očekávání Wall Street.

V minulém čtvrtletí firma výrazně překonala odhady analytiků, když vykázala tržby ve výši 541,4 milionu USD, což je meziroční nárůst o 27,9 %. Úspěšný kvartál potvrdilo i překonání odhadů zisku na akcii a výhled tržeb na celý rok. Počet zapsaných studentů vzrostl o 5,4 % na celkových 497 700.

V sektoru zbytného spotřebního zboží již reportovaly výsledky některé konkurenční firmy, což napovídá širšímu trendu. Strategic Education zaznamenala meziroční stagnaci tržeb a zaostala za odhady o 1,2 %, což vedlo k poklesu jejích akcií o 12,1 %. Naopak společnost Monarch překonala odhady o 5,2 % s růstem tržeb o 8,9 % a její akcie posílily o 15,9 %.

Nálada investorů v celém segmentu je pozitivní, s průměrným růstem cen akcií o 12,5 % za poslední měsíc. Akcie Laureate Education ve stejném období naopak klesly o 7,5 % a k výsledkům směřují s průměrnou analytickou cílovou cenou 40,08 USD ve srovnání s aktuální tržní cenou 31,37 USD.

VOLCAR-B-ST

Volvo Cars překonává očekávání v Q1 2026 díky silným prodejům elektromobilů

Společnost Volvo Cars vykázala v prvním čtvrtletí roku 2026 provozní zisk 1,6 miliardy SEK s EBIT marží 2,2 %. Tržby v tomto období klesly na 72,6 miliardy SEK z 82,9 miliardy SEK o rok dříve. Základní zisk na akcii však meziročně vzrostl z 0,40 SEK v prvním čtvrtletí 2025 na 0,54 SEK.

Prodeje plně elektrických vozidel stouply o 12 %, čímž se jejich podíl na celkových prodejích zvýšil z 19 % na 24 %, což představuje špičku mezi tradičními prémiovými konkurenty. Širší podíl elektrifikovaných vozů, včetně plug-in hybridů, dosáhl 47 % oproti předchozím 43 %. Zatímco evropský trh vykázal solidní obchodní dynamiku s rekordními výsledky ve Velké Británii, tržní podmínky v USA a Číně zůstávají náročné kvůli slabší spotřebitelské důvěře a silné cenové konkurenci.

Automobilka je podle plánu na cestě ke snížení nákladů o dalších 5 miliard SEK. Volný peněžní tok dosáhl -10,0 miliardy SEK ve srovnání s -6,3 miliardy SEK v Q1 2025, což je důsledkem sezónnosti a budování zásob pro nový elektrický model EX60. Jeho výroba již začala a objem objednávek i marže překonaly interní očekávání. Pro celý rok společnost očekává celkový růst objemu prodejů, ačkoliv ziskovost ve druhém čtvrtletí bude nadále ovlivněna náběhem produkce modelu EX60 a nepříznivými vnějšími vlivy.

SOFI

Výsledky SoFi překonaly očekávání, technologická platforma však ztrácí

Společnost SoFi oznámila silné čtvrtletní výsledky, přestože její technologická platforma banking-as-a-service nadále čelí problémům. Upravené čisté tržby stouply o 41 % na rekordních 1,1 miliardy USD, čímž překonaly analytické odhady ve výši 1,05 miliardy USD. K růstu přispěl zisk 1,1 milionu nových členů, což zvýšilo celkovou uživatelskou základnu o 35 % na 14,7 milionu.

Neupravený zisk dosáhl hodnoty 167 milionů USD, tedy 0,12 USD na akcii, což je v souladu s očekáváním trhu. Upravená EBITDA meziročně vzrostla o 62 % na 340 milionů USD. Přesto akcie SoFi v předburzovním obchodování oslabily o 6 % a od začátku roku do úterního závěru odepisují již 30 %. Trh nadále reaguje na obavy z úvěrového rizika a nedávnou zprávu aktivistického fondu Muddy Waters, který firmu obvinil z agresivního účetnictví. SoFi tato obvinění ostře odmítá.

Zatímco výnosy z hlavní úvěrové činnosti stouply o 55 % na 642 milionů USD, segment finančních služeb vzrostl o 41 % na 429 milionů USD, čímž ovšem zaostal za očekáváním 474 milionů USD. Tržby technologické platformy se navíc propadly o 27 % na 75 milionů USD, a to především kvůli loňské ztrátě klíčového klienta Chime. Pozitivní zprávou je naopak pokles celkové míry čistých odpisů z loňských 2,37 % na 2,07 %, ačkoliv odpisy u studentských půjček vzrostly o 18 bazických bodů.

MU

Akcie Seagate prudce rostou díky poptávce po AI a táhnou celý sektor

Společnost Seagate Technology (STX ) zveřejnila výhled tržeb a zisku pro čtvrté čtvrtletí, který překonal očekávání Wall Street. Důvodem je silná poptávka po hardwaru pro ukládání dat v důsledku rostoucího zavádění umělé inteligence v podnicích. Akcie společnosti v předburzovním obchodování vzrostly přibližně o 17 %. Tento růst podpořil i konkurenci: Western Digital (WDC ) poskočil o 9 %, SanDisk (SNDK ) vzrostl o 7 % a výrobce paměťových čipů Micron Technology (MU ) si připsal zhruba 4 %.

Růst cen paměťových čipů výrazně zvyšuje nadšení investorů. Akcie Seagate letos zdvojnásobily svou hodnotu poté, co se v roce 2025 více než ztrojnásobily.

Pro čtvrté čtvrtletí Seagate odhaduje tržby ve výši 3,45 miliardy USD (plus minus 100 milionů USD), zatímco analytici očekávali 3,16 miliardy USD. Očekávaný upravený zisk na akcii činí 5 USD (plus minus 20 centů) oproti odhadům ve výši 3,97 USD.

Ve třetím čtvrtletí společnost reportovala tržby 3,11 miliardy USD, čímž snadno překonala odhady na úrovni 2,96 miliardy USD. Zisk na akcii dosáhl hodnoty 3,27 USD ve srovnání s 1,57 USD o rok dříve.

TYX

Dluhopisový trh opět testuje Washington

Výnos 30letých amerických státních dluhopisů se vrací do nebezpečné zóny kolem hranice 5 %. Tato úroveň v posledních třech letech působila jako strop a její případné otestování vždy vedlo ke zpřísnění finančních podmínek. Nejde však pouze o americkou záležitost. Pod tlakem jsou globální dluhopisy, protože investoři na hlavních trzích přehodnocují inflaci, politiku centrálních bank a nabídku vládního dluhu.

Tento tlak se jasně projevuje u fondu iShares 20+ Year Treasury Bond ETF. Ceny dluhopisů se již měsíce stlačují, zatímco výnosy vytvářejí vyšší minima těsně pod stejným 5% stropem. Hlavní ekonom společnosti RSM Joe Brusuelas již v prosinci 2024 k politickému riziku uvedl, že akciový trh byl barometrem první Trumpovy administrativy, a proto bude dluhopisový trh pravděpodobně barometrem té druhé.

Případné rozhodující proražení nad 5 % by nebylo jen dalším běžným pohybem sazeb. Naznačovalo by, že investoři požadují takzvanou časovou prémii za držení dlouhodobého amerického dluhu v prostředí nevyřešené inflace, politických rizik a rostoucích deficitů. Pokud by k tomuto průrazu došlo, tržní tlak by se pravděpodobně rychle přesunul na sektor bydlení, společnosti s malou tržní kapitalizací a drahé růstové akcie. Výprodej dlouhodobých dluhopisů provázený prudkým růstem výnosů by Washington mohl už jen stěží ignorovat.

GOOG

Očekávané IPO SpaceX s historickou valuací

Společnost SpaceX, kterou Elon Musk začal plánovat ihned po úspěšném vstupu firmy PayPal na burzu v roce 2002, se připravuje na svou vlastní primární nabídku akcií. Během dvou desetiletí se podnik transformoval na největší vesmírnou společnost na světě, která zavedla znovupoužitelné rakety a vypustila tisíce internetových satelitů Starlink.

Očekávané IPO by se mělo uskutečnit ještě v tomto roce s odhadovanou valuací 1,75 bilionu dolarů. Pokud se tyto předpoklady naplní, půjde o vůbec největší veřejnou nabídku v historii akciových trhů. Tento krok by zároveň mohl Muska posunout na pozici prvního bilionáře na světě.

Podle zjištění agentury Reuters, která analyzovala více než 100 stran z důvěrného předběžného prospektu S-1, má SpaceX plány dalece přesahující současný vesmírný byznys. Dokument společnost neprezentuje pouze jako výrobce raket a satelitů, ale jako budoucí mocnost v oblasti umělé inteligence. Mezi strategické cíle patří budování vesmírných datových center, rozvoj průmyslu na Měsíci a Marsu a využití sluneční energie k napájení infrastruktury pro AI. Ultimátním cílem společnosti nadále zůstává transformace lidstva v multiplanetární civilizaci.

ADDYY

Adidas v prvním čtvrtletí 2026 překonal očekávání díky silné poptávce

Německý výrobce sportovního vybavení Adidas oznámil za první čtvrtletí roku 2026 provozní zisk ve výši 705 milionů eur, což představuje meziroční nárůst o 16 % z loňských 610 milionů eur a pohodlné překonání analytických odhadů na úrovni 647 milionů eur. Čisté tržby dosáhly 6,6 miliardy eur, což znamená růst o 7 % v eurech a o 14 % bez vlivu měnových kurzů.

Nejrychleji rostoucí produktovou kategorií bylo oblečení, jehož tržby po očištění o měnové vlivy stouply o 31 % na 2,4 miliardy eur. Silný výkon zaznamenaly také výkonnostní produkty v segmentu fotbalu a běhu s nárůstem o 29 %. Z regionálního hlediska vedla Latinská Amerika s měnově neutrálním růstem o 26 %, následovaná Japonskem a Jižní Koreou (23 %) a pevninskou Čínou (17 %). Severní Amerika v důsledku silných měnových vlivů vykázala růst v eurech pouze o 1 %, ačkoli v konstantních měnách rostla o 12 %.

Hrubá marže společnosti klesla na 51,1 % z 52,1 % v důsledku nepříznivých měnových kurzů a vyšších celních nákladů v USA. Očekává se, že tyto faktory sníží celoroční provozní zisk přibližně o 400 milionů eur. Navzdory silným čtvrtletním výsledkům společnost ponechala svůj výhled beze změny. Pro rok 2026 nadále predikuje měnově neutrální růst tržeb ve vyšších jednotkách procent a celoroční provozní zisk kolem 2,3 miliardy eur, přičemž management poukázal na makroekonomické výzvy a zvýšenou nejistotu na trzích.

AWI

Proč akcie Armstrong World dnes prudce klesají

Akcie společnosti Armstrong World Industries během odpoledního obchodování klesly o 6,4 % poté, co firma zveřejnila hospodářské výsledky za první čtvrtletí, které zaostaly za odhady analytiků ohledně zisku.

Tržby společnosti meziročně vzrostly o 7,1 % na 409,9 milionu dolarů, což naplnilo očekávání trhu. Investoři se však zaměřili na slabší ziskovost. Upravený zisk na akcii dosáhl hodnoty 1,69 USD, čímž nedosáhl na konsenzuální odhad 1,81 USD. Upravený ukazatel EBITDA ve výši 130 milionů dolarů zaostal za očekáváním o 6,1 %. Provozní marže se navíc snížila na 23 % z 25,7 % ve stejném čtvrtletí loňského roku.

Tento vývoj navazuje na situaci z doby před dvěma měsíci, kdy akcie propadly o 8,8 % v reakci na výsledky za čtvrté čtvrtletí. Tehdejší tržby sice vzrostly o 5,6 % na 388,3 milionu dolarů, ale spolu s upraveným ziskem 1,61 USD na akcii rovněž nenaplnily prognózy Wall Street.

Od začátku roku akcie ztratily již 15,6 % a při současné ceně 166,22 USD se obchodují 18,4 % pod svým 52týdenním maximem 203,71 USD z října 2025. I přes tento letošní pokles by však počáteční investice 1 000 USD před pěti lety měla v současnosti hodnotu 1 598 USD.

SNBR

Akcie Sleep Number prudce rostou díky nové dohodě o financování

Akcie výrobce a prodejce matrací Sleep Number během odpoledního obchodování prudce vzrostly o 38.7%. Tento výrazný skok následoval po oznámení nové dohody o financování s věřiteli. Společnost si zajistila dodatečnou likviditu ve výši 55 milionů USD, což zahrnuje i nový termínovaný úvěr v hodnotě 25 milionů USD. Tento krok firmě rovněž poskytl dočasnou úlevu v oblasti finančních kovenantů a umožní jí pokračovat v realizaci plánu restrukturalizace, který zahrnuje nové produktové a marketingové iniciativy.

Pro akcie Sleep Number je charakteristická extrémní volatilita, přičemž za poslední rok zaznamenaly 98 pohybů o více než 5 %. Předchozí významný pokles o 4.7 % před 21 dny byl způsoben geopolitickým napětím a obavami z rostoucích cen ropy v důsledku stanovení ultimáta Íránu ohledně Hormuzského průlivu. Navzdory aktuálnímu oživení zůstává titul pod silným tlakem. Od začátku roku akcie ztratily 63.6 % a při současné ceně 3.12 USD se obchodují 74.7% pod svým 52týdenním maximem 12.37 USD. Dlouhodobý pohled ukazuje drastický propad, kdy investice ve výši 1 000 USD před pěti lety by dnes měla hodnotu pouhých 27.47 USD.

PCAR

Proč akcie PACCAR dnes prudce klesají

Akcie výrobce nákladních vozidel PACCAR během odpoledního obchodování klesly o 6,1 % poté, co tržby za první čtvrtletí nenaplnily očekávání analytiků a zaznamenaly meziroční pokles o 8,9 %.

Čtvrtletní prodeje dosáhly 6,78 miliardy USD, což je mírně pod konsensuálním odhadem 6,82 miliardy USD. I přes tento výpadek však společnost prokázala provozní sílu. Zisk na akcii podle GAAP činil 1,15 USD, což bylo v souladu s očekáváním a představuje nárůst oproti 0,96 USD ve stejném čtvrtletí loňského roku. PACCAR rovněž ukázal lepší efektivitu, když se jeho provozní marže výrazně rozšířila z loňských 10,3 % na 16,3 %.

Akcie společnosti nejsou příliš volatilní a za poslední rok zaznamenaly pouze 5 pohybů o více než 5 %. Největší posun nastal před 7 měsíci, kdy akcie vzrostly o 4,9 % po oznámení americké administrativy o uvalení 25% cla na dovážené těžké nákladní vozy. Z toho těžily domácí značky PACCAR, jelikož 95 % jejich vozů třídy 8 prodaných v zemi se tam i vyrábí, na rozdíl od konkurentů jako Daimler Truck a Traton.

Od začátku roku si PACCAR připisuje zisk 6,8 % a při aktuální ceně 119,14 USD se obchoduje blízko svého 52týdenního maxima 129,48 USD. Investoři, kteří by před 5 lety nakoupili akcie v hodnotě 1 000 USD, by dnes měli investici v hodnotě 1 971 USD.

ALLE

Akcie Allegion oslabují po zklamání ze zisku za první čtvrtletí

Akcie poskytovatele bezpečnostního hardwaru Allegion klesly během odpoledního obchodování o 7,1 %. Společnost zveřejnila výsledky za první čtvrtletí roku 2026, které zaostaly za odhady Wall Street ohledně čistého zisku.

Upravený zisk na akcii dosáhl 1,80 USD, což je pod konsensuálním odhadem 1,90 USD a představuje pokles oproti 1,86 USD ve stejném období loňského roku. Provozní marže se propadla na 18,9 % z předchozích 20,9 %. Přestože celkové tržby meziročně vzrostly o 9,7 % na 1,03 miliardy USD a mírně překonaly očekávání, organické tržby se zvýšily pouze o 2,6 %, což naznačuje slabší fundamentální poptávku po klíčových produktech.

Tento propad plynule navazuje na události před dvěma měsíci, kdy akcie ztratily 7,7 % po zveřejnění upraveného zisku 1,94 USD na akcii při tržbách 1,03 miliardy USD za čtvrté čtvrtletí. Společnost navíc zklamala investory opatrným výhledem pro rok 2026, když odhadla celoroční upravený zisk na akcii v rozmezí 8,70 až 8,90 USD.

Od začátku roku ztratil Allegion již 15 % a při současné ceně 136,70 USD za akcii se obchoduje 24 % pod svým 52týdenním maximem 179,77 USD z února 2026. Investice 1 000 USD před pěti lety by tak dnes měla hodnotu pouhých 1 001 USD.

E

TotalEnergies zvyšuje dividendy a zpětný odkup akcií díky rostoucím ziskům

Francouzský energetický gigant TotalEnergies SE oznámil zvýšení zpětného odkupu akcií a dividend po výrazném oživení zisku v prvním čtvrtletí. Společnost plánuje ve druhém čtvrtletí odkoupit akcie až za 1,5 miliardy USD, což je horní hranice výhledu ve srovnání s cílem 750 milionů USD z prvních tří měsíců roku.

Upravený čistý zisk v prvním čtvrtletí vzrostl meziročně o 29 % na 5,39 miliardy USD, čímž překonal průměrný odhad analytiků ve výši 4,98 miliardy USD. Čtvrtletní dividenda se zvýšila z 0,85 EUR na 0,90 EUR (1,05 USD) na akcii. Za těmito výsledky stojí především prudký růst cen ropy a plynu způsobený válečným konfliktem a velmi silná výkonnost v oblasti obchodování se zkapalněným zemním plynem a ropnými produkty.

Původní únorový plán počítal letos se zpětným odkupem v hodnotě 3 až 6 miliard USD při ceně ropy 60 až 70 USD za barel, nicméně cena ropy Brent od té doby překonala hranici 100 USD. Přestože přerušení těžby v Kataru, Iráku a Spojených arabských emirátech zasáhlo na konci dubna zhruba 15 % celkové produkce společnosti, nová naleziště v Brazílii a Libyi tento výpadek pomohla kompenzovat. Bez vlivu konfliktu produkce meziročně vzrostla o 4 %. Společnost TotalEnergies rovněž potvrdila plán čistých investic ve výši 15 miliard USD pro rok 2026.

DOC

Zdravotnické akcie s nejvyššími dividendovými výnosy na trhu

Sektor zdravotnictví nabízí defenzivní vlastnosti, ale jen hrstka amerických akcií s tržní kapitalizací nad 300 milionů USD dosahuje forwardového dividendového výnosu přes 5 %. Při zahrnutí realitních fondů (REIT) zaměřených na zdravotnictví se však objevují zajímavé možnosti, mezi které patří Perrigo, Healthpeak Properties a Medical Properties Trust.

Společnost Perrigo, výrobce volně prodejných zdravotních produktů, nabízí atraktivní forwardový výnos 9,6 % a pyšní se nepřerušenou sérií každoročního zvyšování dividend trvající 23 let. Za posledních pět let činil průměrný roční růst dividendy více než 5 %. Tento vysoký výnos je však důsledkem poklesu hodnoty akcií o 87,5 % za poslední desetiletí, což bylo způsobeno zpomalením růstu, vysokou inflací a rostoucími úrokovými náklady. Akcie se aktuálně obchodují za 5,5násobek forwardových zisků a trhem kolují zvěsti o možném převzetí.

Zajímavou alternativou je Healthpeak Properties, jeden z největších zdravotnických REIT fondů. Tento fond vlastní více než 700 nemovitostí po celých Spojených státech, přičemž se zaměřuje především na ambulantní zařízení, lékařské laboratoře a bydlení pro seniory.

FSUN

Výsledky FirstSun za Q1: Rostoucí úvěry a integrace First Foundation

Regionální banka FirstSun Capital Bancorp v prvním čtvrtletí kalendářního roku 2026 nenaplnila očekávání trhu ohledně tržeb. Ty sice meziročně vzrostly o 10,1 % na 101,7 milionu USD, ale zaostaly za odhady analytiků o 6 %. Čistý zisk na akcii podle standardů GAAP však dosáhl 0,76 USD, což představuje překonání konsensu o 1,8 %. Tržní kapitalizace společnosti aktuálně činí 1,08 miliardy USD.

Komerční a průmyslové úvěry podpořily silný, více než 16% anualizovaný růst úvěrového portfolia. Čistá úroková marže banky vzrostla na 4,25 %, čímž se udržela nad hranicí 4 % již 14 čtvrtletí v řadě. Pozitivní vývoj byl nicméně částečně tlumen vyššími rezervami na úvěrové ztráty. Ty vyplynuly ze zrychleného růstu portfolia a izolovaných odpisů v telekomunikačním sektoru a u úvěrů na financování automobilů.

Výhled banky se nyní opírá o probíhající integraci nedávno akvírované společnosti First Foundation a celkovou restrukturalizaci rozvahy. Finanční ředitel Robert Cafera očekává, že čistá úroková marže za celý rok 2026 se bude pohybovat v pásmu středních 3,80 %, ačkoli v následujících dvou kvartálech dojde k jejímu dočasnému poklesu. Vedení se v nadcházejícím období zaměří na dosažení nákladových synergií a snížení koncentrace investorů do komerčních nemovitostí i závislosti na velkoobchodním financování.

LGIH

Akcie LGI Homes posilují díky překvapivému zisku za první čtvrtletí

Akcie stavební společnosti LGI Homes si během odpoledního obchodování připsaly růst o 4,4 % poté, co firma zveřejnila hospodářské výsledky za první čtvrtletí. Společnost reportovala upravený zisk ve výši 0,24 USD na akcii, čímž výrazně překonala odhady Wall Street, které počítaly se ztrátou 0,13 USD na akcii.

Tento silný výsledek hospodaření pomohl investorům přehlédnout meziroční pokles tržeb o 9 % na 319,7 milionu USD, který mírně zaostal za konsensuálním očekáváním trhu. Pozitivní sentiment podpořil také fakt, že hodnota nedokončených zakázek meziročně vzrostla o 62,6 % na 660,5 milionu USD, což signalizuje silnou budoucí poptávku a robustní stav knihy objednávek.

Z historického hlediska jsou akcie LGI Homes vysoce volatilní a za poslední rok zaznamenaly 39 cenových pohybů o více než 5 %. Předchozí výrazný růst o 8,9 % nastal před 11 dny v reakci na pokles cen ropy, což je pro stavitele domů klíčový nákladový faktor při výrobě a přepravě materiálů.

Od začátku roku akcie posílily o 14,6 %, ale při současné ceně 47,78 USD se stále obchodují 29,2 % pod svým 52týdenním maximem 67,47 USD ze srpna 2025. Dlouhodobí investoři však sčítají ztráty, jelikož investice 1 000 USD před 5 lety by dnes měla hodnotu pouhých 289,12 USD.

Newsletter Burzovní svět

Bullionářovo odpolední menu

Bullionářův newsletter přináší nejdůležitější novinky z finančních trhů a informace ze světa investic. Zadejte své telefonní číslo a získejte originální e‑booky ZDARMA!

Odesláním formuláře vyjadřujete zájem o kontaktování licencovaným Burzovního světa, který vám může poskytnout informace o investičních službách nebo finančních nástrojích.