Právě teď

Nepřetržitý proud krátkých zpráv z trhů. Nové položky přibývají průběžně.

Poslední zpráva 21:33

25. dubna

AVGO

Donald Trump v březnu nakoupil dluhopisy za minimálně 51 milionů dolarů

Americký prezident Donald Trump v březnu realizoval 175 finančních transakcí a nakoupil dluhopisy v hodnotě nejméně 51 milionů USD. Vyplývá to z nedávno zveřejněných majetkových přiznání, podle kterých maximální odhadovaná hodnota těchto nákupů napříč všemi třídami aktiv dosahuje zhruba 161 milionů USD.

Většinu odhalených investic tvořily komunální dluhopisy vydané státy, okresy, školskými obvody a dalšími subjekty napojenými na vládní agentury. Jeho 26 největších transakcí se pohybovalo v rozmezí 1 milionu až 5 milionů USD. Tyto obchody zahrnovaly převážně komunální a americké státní dluhopisy. Součástí investičních kroků byl také nákup burzovně obchodovaného fondu, který sleduje index dluhopisů s vysokým výnosem.

Prezident rovněž nakupoval korporátní dluhopisy napříč energetickým, technologickým, zdravotnickým a finančním sektorem. Mezi emitenty firemních dluhopisů patřily například společnosti Weyerhaeuser a General Motors . Dále získal dluhové cenné papíry firem jako Constellation Energy, Occidental Petroleum, Broadcom , Nvidia , Meta Platforms, Microsoft a Boeing . Portfolio doplnil dluhopisy předních bankovních institucí z Wall Street, jmenovitě Citigroup, Goldman Sachs a JPMorgan Chase.

WSFS

Regionální banka WSFS Financial překonala odhady za první čtvrtletí

Regionální banka WSFS Financial vykázala za první čtvrtletí roku 2026 silné hospodářské výsledky, které předčily očekávání Wall Street. Tržby společnosti se meziročně zvýšily o 8,1 % na 277,2 milionu USD, čímž překonaly odhady analytiků ve výši 268,9 milionu USD. Upravený zisk na akcii dosáhl hodnoty 1,68 USD, což představuje překonání tržního konsensu o 11,9 % oproti očekávaným 1,50 USD. Tržní kapitalizace banky aktuálně činí 3,66 miliardy USD.

Vedení společnosti připsalo tyto pozitivní výsledky především robustnímu růstu v divizi Wealth & Trust, která si meziročně polepšila o 25 % díky akvizici nových klientů. Ještě výraznější expanzi zaznamenaly služby pro institucionální klienty, kde segmenty Corporate Trust a Global Capital Markets rostly o více než 40 %.

Klientská depozita se mezikvartálně zvýšila o 5 % a meziročně o 9 %. Management banky nicméně varoval před rostoucí cenovou konkurencí napříč celým bankovním sektorem a upozornil, že současné tempo růstu vkladů nemusí být vzhledem k tlaku na úrokové sazby dlouhodobě udržitelné.

WSFS Financial nadále efektivně alokuje kapitál a vylepšuje kvalitu svých aktiv. Během čtvrtletí banka vrátila akcionářům 94 milionů USD, z čehož 85 milionů USD směřovalo na zpětné odkupy akcií. Společnost také oznámila zvýšení dividendy o 18 % a představenstvo schválilo nový program, který umožňuje zpětný odkup až 19 % akcií v oběhu.

KNSL

Výsledky Kinsale Capital za Q1: Zisk překonal odhady, tržby mírně zaostaly

Specializovaná pojišťovna Kinsale Capital Group vykázala za první čtvrtletí roku 2026 tržby ve výši 466,7 milionu USD. Přestože to představuje silný meziroční nárůst o 10,2 %, výsledek mírně zaostal za očekáváním analytiků na úrovni 471,6 milionu USD o 1 %. Naopak upravený zisk na akcii trhy pozitivně překvapil, když dosáhl hodnoty 5,11 USD, čímž překonal odhady trhu ve výši 4,68 USD o 9,3 %. Tržní kapitalizace společnosti aktuálně činí 8,02 miliardy USD.

Akciový trh reagoval na výsledky negativně především kvůli nenaplnění očekávání ohledně růstu tržeb. Vedení společnosti tento vývoj přisuzuje přetrvávajícímu konkurenčnímu tlaku na trhu E&S pojištění, a to zejména v segmentu velkých komerčních nemovitostí, kde je patrný tlak na pokles sazeb.

V reakci na tržní podmínky se Kinsale strategicky přesouvá k menším pojistným smlouvám, u kterých je menší konkurence a marže zůstávají atraktivnější. Tento posun se projevil poklesem průměrného pojistného na 12 200 USD z předchozích 14 200 USD. Pojišťovna si i nadále udržuje vysokou provozní efektivitu s nízkým poměrem ostatních upisovacích nákladů na úrovni 10,3 %. K ochraně ziskovosti a udržení nákladové výhody společnost nadále masivně investuje do automatizace a integrace umělé inteligence v procesech upisování a likvidace pojistných událostí.

CUBI

Customers Bancorp v Q1: Silný zisk a sázka na AI zastíněny slabšími tržbami

Regionální banka Customers Bancorp (CUBI ) reportovala výsledky za první čtvrtletí kalendářního roku 2026. Tržby meziročně vzrostly o 3,7 % na 202,3 milionu USD, avšak zaostaly za očekáváním analytiků ve výši 223,2 milionu USD o 9,4 %. Naopak upravený zisk na akcii dosáhl 1,97 USD, čímž překonal konsenzus 1,89 USD o 4,4 %. Tržní kapitalizace společnosti činí 2,61 miliardy USD. Negativní reakce trhu pramenila především z nižších než očekávaných objemů transakcí v určitých segmentech.

Nový generální ředitel Samvir Sidhu klade důraz na technologickou transformaci a udržení klientů. Banka masivně investuje do umělé inteligence, přičemž proškolila 100 % svých zaměstnanců, nasadila více než 500 AI agentů a ušetřila přes 28 000 hodin díky automatizaci pracovních postupů. Platební platforma cubiX navíc úspěšně expanduje mimo digitální aktiva do hypotečního a realitního sektoru, ze kterého nyní pochází 20 % jejích vkladů.

Společnost nadále pokračuje v organickém růstu náborem nových talentů. V průběhu čtvrtletí přidala 20 nových bankéřů, což pomohlo k nárůstu komerčních účtů o 5 %. Management rovněž dosáhl pozitivní provozní páky, jelikož růst jádrových tržeb převýšil růst nákladů téměř dvojnásobně. Budoucí výhled banky se opírá o další efektivní zavádění AI nejen pro řízení rizik, ale také pro generování nových výnosů.

INTC

Očekávané IPO SpaceX: Obří valuace a šance pro retail

Dlouho očekávaná primární veřejná nabídka akcií (IPO) vesmírné společnosti SpaceX Elona Muska by se podle zpráv mohla uskutečnit letos v červnu. Ačkoliv finální cena akcií ještě nebyla stanovena, odhadované ocenění posílá celkovou tržní hodnotu podniku do obrovského rozmezí 1,75 až 2 bilionů dolarů. Společnost však na trh nevrhne akcie v této celkové hodnotě. Očekává se, že k dispozici budou emise v hodnotě pouze 75 miliard dolarů, zatímco zbytek si nadále udrží zakladatelé a raní neveřejní investoři.

Toto ohodnocení je na odvětví vesmírných letů poměrně vysoké, vezmeme-li v úvahu odhad agentury Precedence Research, podle kterého tento sektor do roku 2035 vzroste pouze na 70 miliard dolarů ročně. Portfolio SpaceX však netvoří jen rakety. Zahrnuje také satelitní širokopásmovou službu Starlink a po únorové fúzi i společnost xAI vyvíjející umělou inteligenci, pod kterou spadá sociální síť dříve známá jako Twitter a její AI chatbot Grok.

Jak už to u většiny primárních úpisů bývá, převážná část akcií prodaných investičními bankéři zamíří k institucím a akreditovaným investorům. Na trhu však kolují informace, že téměř jedna třetina z celkového objemu dostupných akcií by mohla být vyhrazena pro přímý prodej drobným retailovým investorům. Přesný mechanismus této alokace zatím čeká na upřesnění.

BKR

Výsledky Baker Hughes za Q1 2026 překonaly očekávání díky silné poptávce

Energetická a technologická společnost Baker Hughes oznámila finanční výsledky za první čtvrtletí roku 2026, které spolehlivě překonaly očekávání Wall Street. Tržby meziročně vzrostly o 2,5 % na 6,59 miliardy USD, čímž překonaly odhady analytiků ve výši 6,33 miliardy USD o 4,1 %. Upravený zisk na akcii dosáhl hodnoty 0,58 USD, což představuje výrazné překonání tržního konsensu 0,49 USD o 17,5 %.

Upravená hodnota EBITDA činila 1,16 miliardy USD (překonání odhadů o 12,2 %) s marží 17,6 %. Provozní marže zůstala meziročně stabilní na úrovni 11,7 %. Vedení společnosti přisuzuje tyto solidní výsledky odolné realizaci zakázek navzdory probíhajícím logistickým komplikacím na Blízkém východě. Klíčovým motorem byla silná dynamika v segmentu průmyslových a energetických technologií, zejména robustní poptávka po energetických systémech a LNG infrastruktuře.

K posílení celkové finanční bilance podniku s tržní kapitalizací 63,96 miliardy USD přispěly také strategické optimalizace portfolia. Očekává se, že nedávné odprodeje aktiv, včetně společností Waygate Technologies a transakce PSI, vygenerují v tomto roce výnosy ve výši přibližně 3 miliard USD. Společnost se nadále zaměřuje na rozšiřování výrobních kapacit u klíčových produktů, aby uspokojila rostoucí poptávku, přičemž kniha objednávek je naplněna až do roku 2028.

NBTB

NBT Bancorp v Q1: Tržby zaostaly za očekáváním, situaci zachraňují neúrokové výnosy

Regionální banka NBT Bancorp zveřejnila finanční výsledky za první čtvrtletí roku 2026. Tržby společnosti meziročně vzrostly o 15,6 % na 178,9 milionu USD, nicméně o 3,7 % zaostaly za odhady analytiků, kteří očekávali 185,8 milionu USD. Upravený zisk na akcii dosáhl hodnoty 0,97 USD, což bylo víceméně v souladu s tržním konsenzem ve výši 0,98 USD. Tržní kapitalizace banky aktuálně činí 2,36 miliardy USD.

Trh reagoval na reportované tržby negativně. Generální ředitel Scott Kingsley vysvětlil pomalejší začátek roku nepříznivým zimním počasím a vyšší než očekávanou mírou předčasného splácení úvěrů na komerční nemovitosti. Celkový objem úvěrů klesl také kvůli plánovanému doběhu v portfoliu rezidenčních solárních a spotřebitelských úvěrů. Tento výpadek však pomohly vyvážit silné neúrokové výnosy, zejména ze správy majetku a penzijních plánů, které tvořily 27 % celkových tržeb.

Banka zaznamenala výrazné zlepšení ve struktuře vkladů. Přesunula prostředky z dražších termínovaných vkladů do levnějších produktů, přičemž 59 % vkladů se nyní nachází na účtech s nízkým nebo nulovým úročením. Celkové náklady na vklady díky tomu klesly na 1,34 %. Provozní náklady se mezikvartálně zvýšily pouze o 0,5 %. Do budoucna vedení očekává oživení úvěrové aktivity, a to především díky chystaným stavebním a infrastrukturním projektům v oblasti státu New York, které jsou navázány na masivní investice do výroby polovodičů.

BY

Byline Bancorp v 1. čtvrtletí: Růst vkladů a kontrola nákladů vyrovnávají chybějící tržby

Společnost Byline Bancorp zveřejnila finanční výsledky za první čtvrtletí roku 2026, které přinesly smíšený obrázek. Tržby banky meziročně vzrostly o 3,7 % na 106,9 milionu USD, což však zaostalo za očekáváním analytiků ve výši 114 milionů USD o 6,3 %. Banka na druhou stranu výrazně překonala odhady ziskovosti. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,83 USD, čímž tržní konsenzus 0,75 USD překonal o 11 %. Tržní kapitalizace společnosti činí 1,50 miliardy USD.

Vedení banky připsalo pozitivní ziskovou dynamiku efektivní kontrole nákladů a stabilní kvalitě úvěrového portfolia i přes volatilní makroekonomické prostředí. Provozní náklady klesly ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 5,3 %. Ukazatel nákladovosti (efficiency ratio) se díky tomu zlepšil na 49,8 %, což představuje jednu z nejlepších hodnot od vstupu společnosti na burzu.

Výraznou oporou výsledků byl růst vkladů o 8,2 % na anualizované bázi, který těžil z expanze jádrových i termínovaných depozit. Ačkoli celkové zůstatky úvěrů mírně klesly v důsledku plánovaných splátek, očištěný růst úvěrů by podle managementu za čtvrtletí dosáhl téměř 4 %. Finanční ředitel Thomas Bell do budoucna očekává, že čistý úrokový výnos zůstane díky růstu rozvahy a obezřetné cenové politice stabilní až mírně rostoucí.

INTC

Je akcie Nvidia po růstu o 1 100 % stále atraktivní k nákupu?

Akcie společnosti Nvidia zaznamenaly od uvedení ChatGPT-3 na trh koncem roku 2022 impozantní nárůst o více než 1 100 %. Tento bezprecedentní vývoj nutí investory k zamyšlení, zda má tento technologický gigant stále prostor pro další růst.

Úspěch firmy stojí na grafických procesorech (GPU), které díky schopnosti paralelně zpracovávat miliardy výpočtů naprosto dominují hardwarovým požadavkům umělé inteligence. Náskok společnosti se jasně odráží v jejích finančních výsledcích. Za fiskální rok 2026 dosáhla Nvidia tržeb ve výši 215,9 miliardy USD. To představuje meziroční nárůst o 65 % a zhruba devítinásobný skok oproti 27,0 miliardy USD před pouhými třemi lety.

Zásadním motorem růstu zůstává segment datových center, který jen ve čtvrtém čtvrtletí vygeneroval tržby 62,3 miliardy USD, což je o 75 % více než v předchozím roce. Hrubé marže se přitom drží vysoko nad hranicí 75 %.

Skutečnou konkurenční výhodou Nvidie však není jen samotný hardware, ale softwarová platforma CUDA, vyvíjená již od počátku tisíciletí. Z této platformy se stal de facto průmyslový standard optimalizovaný pro přední AI systémy. Jelikož CUDA funguje výhradně na čipech Nvidia, vytváří takzvaný technologický uzamčený ekosystém. Pro firmy s již vybudovanou AI infrastrukturou je případný přechod ke konkurenci extrémně technicky i finančně náročný.

AMD

Nvidia na rekordním maximu, tržní kapitalizace se vrací nad 5 bilionů dolarů

Nvidia v pátek znovu získala korunu pro společnost s tržní kapitalizací ve výši 5 bilionů dolarů. K tomuto růstu přispěla silná rally polovodičových akcií, která byla podpořena hospodářskými výsledky společnosti Intel a dohodou o jaderné energii se společností Oklo .

Během pátečního obchodování si akcie připsaly až 4,2 %, čímž zvýšily tržní hodnotu společnosti o více než 200 miliard dolarů. Tržní kapitalizace tak vzrostla až na 5,12 bilionu dolarů. Nvidia má nyní o 1 bilion dolarů vyšší tržní hodnotu než druhá největší společnost na trhu, Alphabet .

Akcie rovněž zaznamenaly rekordní zavírací cenu 208 dolarů za kus, což je těsně pod historickým vnitrodenním maximem 212,19 dolaru, kterého bylo dosaženo 29. října 2025. Přitom začátek roku nebyl pro tohoto lídra v oblasti umělé inteligence ideální, když za první tři měsíce jeho akcie klesly o 6,4 %. V dubnu se však karta obrátila a akcie Nvidie vzrostly o 20 %.

Tento úspěch probíhá na pozadí širšího posilování celého sektoru. Index Philadelphia Semiconductor (SOX) drží historickou sérii 18 ziskových dnů v řadě, což přidává desítky miliard dolarů na hodnotě společnostem jako Broadcom , Taiwan Semiconductor, Micron, AMD , Intel a Texas Instruments . Pozoruhodné je zejména to, že akcie Intelu v pátek, v reakci na čtvrteční výsledky, překonaly svá historická maxima z dob internetové bubliny.

PLUS

3 důvody, proč jsou akcie ePlus rizikové a do čeho investovat místo nich

Akcie společnosti ePlus zaznamenaly za posledních šest měsíců působivý růst, když překonaly index S&P 500 o 9,1 %. Aktuálně se obchodují za 84,87 USD, což představuje zisk 14,1 %. Navzdory tomuto tempu však existují fundamentální důvody k opatrnosti a analytici před nákupem tohoto titulu spíše varují.

Prvním problémem je zpomalující růst tržeb. Anualizovaný růst tržeb za poslední dva roky činil pouze 4,4 %, což citelně zaostává za pětiletým trendem podniku. Dalším varovným signálem je stagnace zisku na akcii v témže dvouletém období. Vývoj zisku na akcii byl horší než růst tržeb o 4,4 %, což ukazuje, že se ziskovost společnosti s její expanzí snižovala.

Třetím rizikovým faktorem je slabá tvorba hotovosti. Průměrná marže volného peněžního toku za posledních pět let dosáhla pouhých 3,5 %. To je pod průměrem sektoru podnikových služeb a omezuje to potenciál pro reinvestice či odměňování akcionářů. Při současném ocenění na úrovni 16,5násobku očekávaných zisků tak akcie nepředstavují atraktivní nákupní příležitost.

Analytici místo toho doporučují zaměřit se na technologické tituly se silnou dynamikou tržeb. Historicky úspěšné akcie z oblasti umělé inteligence jako Meta , CrowdStrike nebo Broadcom dokázaly díky raketovému růstu generovat zhodnocení ve výši 315 %, 314 % a 455 %.

SM

3 důvody, proč investoři milují akcie SM Energy

Za posledních šest měsíců zaznamenali akcionáři společnosti SM Energy výrazné zisky. Cena akcií vzrostla o 40.9 % a dosáhla hodnoty 29.29 USD za akcii. Společnost, která působí ve třech klíčových regionech a spravuje více než 328,000 čistých akrů, se zabývá průzkumem, těžbou a produkcí ropy, zemního plynu a NGL primárně z břidlicových formací v Texasu a Utahu.

Dlouhodobá výkonnost podniku ukazuje na silné fundamenty. Za posledních pět let rostly tržby společnosti výjimečným složeným ročním tempem růstu (CAGR) o 22.9 %, čímž překonala průměr v sektoru těžby a integrované energetiky. K tomuto růstu se přidává elitní hrubá marže, která za stejné pětileté období dosáhla v průměru 88.3 %. To dokazuje strukturální výhodu a schopnost zůstat v zisku i při nižších cenách komodit ve srovnání s konkurencí.

Silný obchodní model navíc podporuje vynikající schopnost generovat hotovost. Marže volného peněžního toku patřila k nejlepším v odvětví a za posledních pět let dosáhla průměrné hodnoty 20 %. Díky nedávnému růstu a silným finančním ukazatelům se akcie v současnosti obchodují s forwardovým poměrem P/E na úrovni 4.3x (při ceně 29.29 USD za akcii), což vyvolává mezi investory úvahy, zda se stále jedná o atraktivní příležitost k nákupu.

NVDA

3 hlavní důvody, proč investoři věří akciím Nvidia

Akcie společnosti Nvidia nadále těsně kopírují vývoj trhu a za posledních šest měsíců vzrostly o 7,1 % na hodnotu 199,50 USD za akcii. Tímto výsledkem mírně překonaly širší index S&P 500, který ve stejném období posílil o 5 %.

Tento přední návrhář čipů, založený v roce 1993, vykazuje výjimečnou dlouhodobou finanční výkonnost. Za posledních pět let dosáhla společnost anualizovaného růstu tržeb o 66,9 %, čímž výrazně převyšuje průměr v polovodičovém sektoru. Ještě působivější je růst zisku na akcii (EPS), který ve stejném pětiletém období zaznamenal složenou roční míru růstu 80,5 %. Tento rozdíl dokazuje, že Nvidia se s probíhající expanzí stává stále ziskovější na bázi jednotlivých akcií.

Dalším klíčovým faktorem, který přitahuje pozornost investorů, je vynikající marže volného peněžního toku. Ta se v průměru za poslední dva roky pohybovala na mimořádné úrovni 45,5 %. Takto silná hotovostní ziskovost staví firmu do výhodné pozice pro masivní investice do nových produktů, odměňování akcionářů a konsolidaci trhu během případných útlumů v odvětví. Při současné ceně 199,50 USD za akcii, což představuje forwardový poměr P/E na úrovni 24,2x, tak Nvidia i nadále potvrzuje svůj status elitní polovodičové společnosti s obrovským potenciálem.

DRVN

3 důvody, proč prodat Driven Brands a vyhnout se riziku

Akcie společnosti Driven Brands se za posledních šest měsíců propadly na $12.39, což představuje zklamání v podobě 19% ztráty. Pro srovnání, index S&P 500 si ve stejném období připsal 5% zisk. Navzdory levnější vstupní ceně představují fundamenty podniku varovný signál pro investory.

Prvním problémem je zaostávání tržeb. Za poslední dva roky dosáhl průměrný meziroční růst same-store sales pouze 1.9%, což naznačuje slabou podkladovou poptávku. Další vážné obavy vzbuzuje spalování hotovosti. Průměrná marže volného peněžního toku za posledních pět let činila -5.6%, což znamená, že společnost spálila $5.62 z každých $100 tržeb. Agresivní reinvestice vyčerpaly zdroje podniku a omezily jeho schopnost vracet kapitál akcionářům.

Předchozí iniciativy zaměřené na růst navíc prodělávaly. Pětiletý průměr ROIC byl -3.1%, což ukazuje, že management při snaze o expanzi ničil hodnotu. Ačkoli se akcie při současném propadu obchodují za rozumný forward P/E na úrovni 10.4x, slabá kvalita byznysu a klesající fundamenty představují příliš velké riziko. Analytici proto doporučují vyhnout se této společnosti a hledat lepší investiční příležitosti jinde.

MCW

Akcie Mister Car Wash po silném růstu čelí fundamentálním rizikům

Mister Car Wash zaznamenala za posledních šest měsíců výnos 39,4 %, čímž překonala index S&P 500 o 34,3 %. Cena jejích akcií díky solidním čtvrtletním výsledkům vzrostla na 7,01 USD. Přes tento slibný růst však analytici varují před skrytými riziky a očekávají u tohoto titulu do budoucna spíše podprůměrnou výkonnost.

Jedním z hlavních důvodů k obavám jsou tržby ve stejných provozovnách, které za poslední dva roky rostly průměrným meziročním tempem pouze o 3 %. Tento nevýrazný výsledek naznačuje možnou stagnaci poptávky. Společnost se navíc potýká se znepokojivým spalováním hotovosti. Marže volného peněžního toku dosáhla za stejné období v průměru -2,5 %, což omezuje schopnost firmy vracet kapitál akcionářům a odráží nákladné reinvestice pro udržení provozu.

Nejvýraznějším varovným signálem je ovšem vysoká míra zadlužení. Mister Car Wash vykazuje dluh ve výši 1,77 miliardy USD, zatímco v hotovosti drží pouze 28,45 milionu USD. Poměr čistého dluhu k EBITDA na úrovni 5x, vycházející z EBITDA 345,4 milionu USD za posledních 12 měsíců, jasně ukazuje, že je společnost silně přepákovaná. Takto vysoká finanční páka prodražuje další případné půjčky a při nečekaném zhoršení tržních podmínek by mohla ohrozit celkovou solventnost podniku.

EPC

Akcie Edgewell Personal Care (EPC): Rostoucí trend skrývá fundamentální rizika

Za posledních šest měsíců zaznamenaly akcie společnosti Edgewell Personal Care výrazný růst, když jejich cena stoupla o 20,6 % na hodnotu 23,76 USD. Tímto výkonem titul překonal index S&P 500 o 15,6 %. Přestože se jedná o lákavé zhodnocení, analytici varují, že současný stav nemusí představovat vhodnou nákupní příležitost a vyhýbání se této akcii je aktuálně preferovanou strategií.

Hlavním důvodem k opatrnosti je stagnující jádrový byznys. Poptávka po produktech firmy se za posledních osm čtvrtletí téměř nezvýšila a průměrné organické tržby zůstávají ploché. Společnost se navíc potýká s klesající ziskovostí. Její provozní marže se za uplynulý rok snížila o 6,4 procentního bodu na aktuální hodnotu 2 % za posledních dvanáct měsíců. Tento vývoj jasně naznačuje rostoucí náklady, které se podniku nedaří efektivně přenášet na své zákazníky.

Třetím a zcela zásadním rizikovým faktorem je vysoké zadlužení. Edgewell Personal Care vykazuje dluh ve výši 1,55 miliardy USD, zatímco v hotovosti drží na své rozvaze pouze 223,3 milionu USD. S ukazatelem čistého dluhu vůči EBITDA na úrovni 6x, při roční EBITDA 239,2 milionu USD, je společnost podle analytiků silně přepákovaná. Zvyšování dluhu se na těchto úrovních stává nákladnějším a pokud nedojde ke zvýšení ziskovosti či splacení závazků, hrozí firmě snížení úvěrového ratingu a značné problémy v případě nečekaných tržních výkyvů.

STNG

3 důvody, proč se vyhnout akciím Scorpio Tankers a co koupit místo nich

Společnost Scorpio Tankers se aktuálně obchoduje za 77,36 USD a pro dosavadní akcionáře byla velmi zisková. Od dubna 2021 její akcie vzrostly o 327 %, čímž výrazně překonaly zisk indexu S&P 500, který činil 70,3 %. Za posledních šest měsíců si titul připsal dalších 28,1 % díky solidním čtvrtletním výsledkům. Navzdory tomuto růstu však analytici varují před možnými riziky a doporučují se nákupu spíše vyhnout.

Hlavním důvodem k obavám je dlouhodobá stagnace tržeb. Za posledních 12 měsíců společnost vygenerovala prodeje ve výši 901,3 milionu USD, což se téměř neliší od hodnot před pěti lety. Tento stav ukazuje na slabou poptávku, kterou potvrzuje i pokles počtu provozovaných plavidel. V posledním čtvrtletí jich společnost měla 96,5, přičemž za poslední dva roky zaznamenal tento klíčový ukazatel průměrný meziroční pokles o 7,8 %.

Klesající poptávka se negativně podepsala i na celkové ziskovosti. Zisk na akcii (EPS) se za uplynulé dva roky propadl o 26,5 %. Ačkoliv se akcie při ceně 77,36 USD za kus obchodují za relativně rozumné forward P/E na úrovni 8,9x, slabé fundamenty představují příliš vysoké riziko poklesu. Analytici proto doporučují přesunout kapitál do stabilnějších defenzivních titulů, jako je například provozovatel populárního řetězce Taco Bell.

ADSK

Akcie Autodesk ztrácejí na atraktivitě: Proč analytici varují před nákupem

Cena akcií společnosti Autodesk zaznamenala za posledních šest měsíců výrazný propad, když ztratila 25.9% své hodnoty a klesla na úroveň 231.88 USD za akcii. Navzdory příznivější vstupní ceně analytici nedoporučují nákup a poukazují na tři hlavní strukturální problémy tohoto softwarového giganta.

Prvním varovným signálem je dlouhodobý růst tržeb. Za posledních pět let rostly tržby průměrným ročním tempem 13.7%. Ačkoliv se toto číslo může zdát absolutně přijatelné, v rámci dynamického softwarového sektoru výrazně zaostává za oborovými standardy. Druhým problémem je neefektivita při získávání nových klientů. Doba návratnosti nákladů na akvizici zákazníka (CAC) byla v tomto čtvrtletí záporná. To znamená, že inkrementální výdaje na prodej a marketing převýšily dodatečné příjmy, což ukazuje na boj v silně konkurenčním tržním prostředí.

Třetím důvodem k obavám je stagnující provozní marže podle standardů GAAP. Ta se za poslední dva roky téměř nezměnila a za posledních dvanáct měsíců dosáhla hodnoty 21.9%. Absence růstu marže vyvolává pochybnosti ohledně úspory z rozsahu a schopnosti společnosti efektivně využívat fixní náklady navzdory rostoucím tržbám.

Po nedávném poklesu se akcie Autodesk obchodují za 6.5násobek budoucích tržeb (forward P/S). Analytici se domnívají, že potenciální riziko dalšího poklesu je příliš vysoké, a doporučují investorům přesunout kapitál do dominantnějších společností na softwarovém trhu.

ALRM

Proč se vyhnout akciím Alarm.com: Analýza slabé poptávky a růstu

Akcie společnosti Alarm.com se v současnosti obchodují za 43,44 USD a za posledních šest měsíců zaznamenaly zklamání v podobě poklesu o 16,1 %. To výrazně zaostává za růstem indexu S&P 500, který ve stejném období posílil o 5 %. Analytici nevidí v této situaci nákupní příležitost a upozorňují na hlavní faktory, proč se tomuto titulu raději vyhnout.

Hlavním problémem je slabá poptávka. Tržby z fakturací (billings) dosáhly ve čtvrtém čtvrtletí 260,5 milionu USD, přičemž průměrný meziroční růst za poslední čtyři čtvrtletí činil pouze 7,2 %. Výhled do budoucna navíc naznačuje zřetelné zpomalení. Analytici z Wall Street očekávají v příštích 12 měsících růst tržeb o pouhých 5 %, což je výrazná decelerace oproti 10,3% anualizovanému růstu za posledních pět let. Tyto prognózy ukazují na potíže při získávání a udržení zákazníků v rostoucí konkurenci.

Ačkoliv provozní marže společnosti za poslední dva roky vzrostla o 1,7 procentního bodu a za uplynulých 12 měsíců dosáhla 13,2 % díky provozní páce, celkový investiční profil zůstává nepřesvědčivý. Akcie se po nedávném propadu obchodují za 2,5násobek očekávaného poměru ceny k tržbám (forward P/S). Přestože je tato valuace považována za spravedlivou, fundamenty nenabízejí dostatečnou důvěru. Na současném trhu se podle expertů nacházejí mnohem atraktivnější investiční příležitosti s lepším potenciálem.

ITW

Jedna atraktivní large-cap akcie a dvě rizikové

Akcie s velkou tržní kapitalizací nabízejí stabilitu, ale často bojují s udržením vysokého tempa růstu. Analytici aktuálně varují před společností Illinois Tool Works (ITW ), jejíž tržní kapitalizace činí 78,68 miliardy USD. Akcie se obchoduje za 271,68 USD s poměrem forward P/E na úrovni 23,8x. Její organické tržby v posledních dvou letech zklamaly a očekávaný růst tržeb pro příští rok činí pouze 3,2 %. Zisk na akcii (EPS) rostl v uplynulých dvou letech pomaleji než u průměru konkurence, pouze o 3,8 % ročně.

Druhou rizikovou společností k prodeji je PNC Financial Services Group (PNC) s tržní kapitalizací 90,5 miliardy USD. Při ceně 222,54 USD za akcii se obchoduje za 1,5x forward P/B. Velikost banky omezuje její růstový potenciál, což dokazuje podprůměrný roční růst čistého úrokového výnosu o 8,8 % za posledních pět let. Čistá úroková marže dosahuje slabších 2,8 % a očekává se, že hmotná účetní hodnota na akcii v příštích 12 měsících klesne o 5,2 % kvůli slábnoucí tvorbě kapitálu.

Naopak zajímavou příležitostí k nákupu je společnost TransDigm (TDG ), která se zabývá vývojem a výrobou systémů pro vojenské i komerční letectví. Její tržní kapitalizace dosahuje 65,83 miliardy USD. Společnost dodává díly pro téměř všechna letadla v současném aktivním provozu, což jí poskytuje silnou konkurenční výhodu a stabilní postavení na trhu.

Newsletter Burzovní svět

Bullionářovo odpolední menu

Bullionářův newsletter přináší nejdůležitější novinky z finančních trhů a informace ze světa investic. Zadejte své telefonní číslo a získejte originální e‑booky ZDARMA!

Odesláním formuláře vyjadřujete zájem o kontaktování licencovaným Burzovního světa, který vám může poskytnout informace o investičních službách nebo finančních nástrojích.